avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ajutor!! Accident rutier cu vatamare corporala grava .
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ajutor!! Accident rutier cu vatamare corporala grava .

Da ca sa incep cu inceputul .
Pe data de 27.05.2008 m am deplasat cu autovehiculul personal impreuna cu inca 3 elevi(prieteni) de la mine din clasa (eu fiind elev in clasa a-XII-a),chiulind de la ore . In drumul nostru ... din cauza vitezei dstul de mari 80-90 km/h aprox. intr`o curba un tir ne a taiat calea intrand pe banda noastra de mers cu aprox 1m 1.5m ( noi mergeam foarte aproape de axul drumului )Datorita neexperientei mele( carnet doar de 1 luna jumate).. am tras tare de volan dreapta ,moment in care am pierdut controlul masinii(in acel moment rulam doar pe 2 roti)incercand sa redresez masina virand spre stanga(eram pe rotzile de pe partea stanga) . am observat ca intru pe contrasens veneu masini ,moment in care am virat dreapta incercand sa redresez masina, aceasta a fost si ultima manevra pe care am facuto.Din accident a rezultat vatamarea corporala grava a 2 dintre pasageri (pasageri din spate).La locul accidentului au fost grav(unul dintre ei in coma).Acestia au fost internatzi la spitalul judetean sibiu .. unde au primit ingrijiri medicale . Unul cu fractura de piramida nazala a stat internat [9 zile] iar celalalt care a fost in coma a stat internat [8 zile]. Mie si pasagerului din dreapta nu ne a cerut nici un certificat medico legal(pasagerul din dreapta mea nu a avut nimica)(eu am stat 4 zile in spital).La ceilaltzi doi politia le a cerut certificat medico legal acestia ne avand nici o pretentie de la mine ...politea refuzand sa le ia declaratile fara certificat medico legal,pe motiv ca nu poate sa imi finalizeze dosarul(mi sa intocmit dosar penal)! Unul dintre ei a dat declaratie si si a scos certificat medico legal pe care la predat politiei (bineinteles declaratia a fost in fav mea) al doilea a dat declaratie .. dar cu promisiunea k isi va elibera certificat medico legal.Masina este praf ! Aveam asigurare normala .
Intrebari:

Voi primi amenda mai mare ?
Ce se va imtampla cu dosarul meu ? (cazierul)
Ma va pune sa platesc zilele de spitalizare? (toti suntem elevii)
Pot pleca in alta tara ?
Ce repercursiuni poate avea acel certificat imp. mea ?
Care metoda e mai benefica ... cu sau fara certificat?
Aprox ce amenda voi primi si permisul ce se va intampla cu el(suspendare,anulare) ?
Va multumesc .
Ultima modificare: Vineri, 4 Iulie 2008
andreyuz26, utilizator
Cel mai recent răspuns: inegalabilul , utilizator 19:51, 19 Februarie 2009
trebuie sa mergeti la Politia Rutiera sa vedeti care e cursul dosarului. Daca se va dispune inceperea urmaririi penale, e bine sa fiti ajutat de un avocat cand veti da declaratiile.

vedeti cate zile de ingrijiri medicale vor fi retinute pentru persoanele accidentate, functie de acestea se poate stabili incadrarea faptei dvs.
permisul il veti pierde doar in situatia in care veti fi condamnat pentru savarsirea infractiunii de vatamare din culpa si, daca veti fi amendat, dupa 6 luni de la plata amenzii, veti putea sa dati din nou examen. Dar sa nu ne gandim atat de departe; in momentul in care aveti mai multe informatii de la politie reveniti.
Este prematur sa raspundem la intrebarile tale.
In functie de numarul de zile de ingrijiri medicale acordate de catre medicul legist se va face incadrarea juridica a faptei (vatamare corporala sau vatamare corporala grava).
Atentie ce declari in fata organelor de cercetare penala. N-ar fi rau sa fi asitat de un avocat specializat in asemenea cauze.
Din punct de vedere tehnic important este stabilirea locului impactului (pe care banda de circulatie). In principiu se poate stabili.
pai da in certificatul medico legal stabilit de medicul legist ....sunt trecute 8 zile respectiv 9 zile de ingrijiri fara alte ingrijiri suplimentare la domiciliu.Citez declaratiile celor 2 sunt in favoarea mea . Adica nu ma incrimineaza .

daca se poate un Raspuns mai concret . cu privire la ce am scris mai sus . as fi pe deplin multumit .
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Iulie 2008
andreyuz26, utilizator
andreyuz26 a scris:

pai da in certificatul medico legal stabilit de medicul legist ....sunt trecute 8 zile respectiv 9 zile de ingrijiri fara alte ingrijiri suplimentare la domiciliu.Citez declaratiile celor 2 sunt in favoarea mea . Adica nu ma incrimineaza .

daca se poate un Raspuns mai concret . cu privire la ce am scris mai sus . as fi pe deplin multumit .



Daca medicul legist a stabilit un numar de 8,respectiv, 9 zile de ingrijiri medicale nu se pune problema unui dosar penal.
cioan a scris:

Este prematur sa raspundem la intrebarile tale.
In functie de numarul de zile de ingrijiri medicale acordate de catre medicul legist se va face incadrarea juridica a faptei (vatamare corporala sau vatamare corporala grava).
Atentie ce declari in fata organelor de cercetare penala. N-ar fi rau sa fi asitat de un avocat specializat in asemenea cauze.
Din punct de vedere tehnic important este stabilirea locului impactului (pe care banda de circulatie). In principiu se poate stabili.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala, amenintari, fuga de la locul accidentului Gabriela91 Gabriela91 In data de 25. 06.2013, pe DN1, un sofer la volanul unui Range Rover a mers in paralel, pe sens invers, cu masina in care ne aflam eu si parintii mei, ... (vezi toată discuția)
Accident rutier llumi llumi Buna ziua! In data de 01.09.2010...tatal meu a avut un grav accident rutier...l-a lovit un autoturism pe trecerea de pietoni...in urma accidentului tatal meu ... (vezi toată discuția)
Accident doru24 doru24 Buna ziua, in luna ianuarie am avut un eveniment rutier,ma aflam in curtea unei scoli descarcam marfa dupa ce am terminat de descarcat m am urcat in masina si ... (vezi toată discuția)