Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Programul de vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Programul de vizita

Va deranjez cu o intrebare.
Am mai scris pe forum despre problema mea.Vroiam sa divortez,stabilisem cu el ce vrem fiecare,apoi ne-am hotarat sa ne mai dam o sansa,dar intre timp mi-am dat seama ca nu se va schimba nimic niciodata.Tot vom avea neintelegeri si certuri si atunci am mers la tribunal si am intentat divort.Initial,el a fost de acord cu custodia copilului si sa ne intilnim in oras cind doreste sa o vada .Apoi la sfatuit mama lui sa ceara totusi si program de vizita la domiciliu lui.
El acolo are 2 camere,intr-una sta cu 10 calculatoare si angajati ,numai baieti,si intr-una sta el,nu sunt conditii de stat acolo cu o fetita de 4 ani.
V rog sa ma sfatuiti cum sa provedez sa pot obtine dreptul de vizita doar in prezenta mea la domiciliu meu sau citeva ore in oras.
Va multumesc anticipat
Daca paratul a formulat prin cerere reconventionala stabilirea modalitatii de vizitare, puteti face un RASPUNS LA CEREREA RECONVENTIONALA in care sa aratati ca sunteti de acord ca tatal sa aiba legaturi personale cu minora, insa intr-un loc adecvat unui copil (acasa la dumneavoastra, in parc etc.)
Daca s-a cerut printr-un proces separat stabilirea unui "program de vizita", trebuie sa depuneti INTAMPINARE in care sa va aratati pozitia vis-a-vis de cererile tatalui copilui.

In cadrul procesului, partile solicita fiecare ce doresc, iar judecatorul hotaraste pe baza probelor administrate in cauza si a propriei convingeri.
avTodincaVeronica, utilizator
Raspunsul la cererea reconventionala e tot intampinare...
Oricum, consider ca aveti nevoie de avocat, trebuie vorbit cu Autoritatea Tutelara sa faca un raport corespunzator privind ancheta sociala, nu unul in bataie de joc...
Trebuie sa afceti dovezi a tot ceea ce ati spus si sa fiti deschisa la vizite in cazul in care el isi face rost de o alta locuinta, decenta...
Trebuie sa vedeti clar in ce masura sustinerile dv. pot fi combatute. Astfel, daca el sustine ca vrea program numai in weekend si in concediul sau, cand nu va fi nimeni in camera respectiva?
Faptul ca sunt toti barbati, angajatii, nu are nicio relevanta juridica si va sugerez sa nu aratati asa ceva, da impresia de preconceptii...
El poate cere vizitarea in alta parte, de exemplu la domiciliul mamei sale, daca acolo sunt conditii...

Prin urmare, nu e usor, daca aveti avocat intrebati-l clar ce strategie are, daca nu, luati musai unul.
Va multumesc frumos
Dar daca tatal lui este un om violent ,impulsiv si pot dovedi asta.Soacra lui ,o femeie batrina a facut reclamatie la politia din sat ca este injurata,jignita,de catre fata ei si ginerele.Poate nu eu,dar cineva ar putea verifica acest lucru sa mearga acolo in sat si sa ceara o copie dupa plingerea batrinei?
Multumesc frumos pentru ajutor
Ba dv., doamna, dv. sunteti cea care este obligata de a aduce toate dovezile pentru a arata luicrurile pe care le sustineti...

Oricum, iar ne schimbam povestile... Sa nu faceti acest lucru in instanta, lipsa de consecventa se taxeaza.
Ba nu are loc in casa, ba e violent.
Daca nu e violent cu fiica, nu conteaza atat de mult ca e violent cu mama. Depinde si de cum va fructifica avocatul acest lucru, evident.
raza de soare a scris:

Va deranjez cu o intrebare.
Am mai scris pe forum despre problema mea.Vroiam sa divortez,stabilisem cu el ce vrem fiecare,apoi ne-am hotarat sa ne mai dam o sansa,dar intre timp mi-am dat seama ca nu se va schimba nimic niciodata.Tot vom avea neintelegeri si certuri si atunci am mers la tribunal si am intentat divort.Initial,el a fost de acord cu custodia copilului si sa ne intilnim in oras cind doreste sa o vada .Apoi la sfatuit mama lui sa ceara totusi si program de vizita la domiciliu lui.
El acolo are 2 camere,intr-una sta cu 10 calculatoare si angajati ,numai baieti,si intr-una sta el,nu sunt conditii de stat acolo cu o fetita de 4 ani.
V rog sa ma sfatuiti cum sa provedez sa pot obtine dreptul de vizita doar in prezenta mea la domiciliu meu sau citeva ore in oras.
Va multumesc anticipat

Se va face si o ancheta sociala si daca nu sunt conditii va reiesi din ancheta sociala.
Este foarte greu ceea ce vreti referitor la vizite doar in prezenta dvs.
Va trebuie motive temeinice dovedite in instanta.

avocat Claudiu Lascoschi