Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Vreau sa plec departe cu copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Vreau sa plec departe cu copilul

Daca se poate ,va rog frumos sa-mi dati si mie un raspuns.Sunt in divort ,am un copil de 4 ani si 4 luni .Am avut un sot foarte violent fizic,psihic fata de mine si copil.Nu am incredere sa-i las copilul nici macar 5 min .Zi si noapte statea in fata calculatorului si omora personaje din joc ,si imi mai chema si copilul sai arate cum omoara el personajele si o punea si pe ea sa omoare pe calculator sa vada fata cum sare singele si bucati din carne pe pereti .A luat-o razna cu adevarat de cind a devenit dependent de calculator.Am si martori in aceasta privinta si a refuzat si ancheta sociala.
Dar in cazul in care nu pot sa demonstrez ca el este un om cu probleme psihice,si totusi obtine program de vizita sa o ia pe fetita la el acasa sau in vacante as putea sa-mi iau copilul si s aplec in alt oras fara sa spun unde.Parintii mei ar putea fi fortati prin lege sa spuna unde sunt eu si copilul.
Multumesc anticipat. Si va rog sa ma ajutati
Incercati sa rezolvati problemele in ordinea fireasca a lor:
1. Intai, divortati si obtineti incredintarea copilului, tatal avand doar obligatia de a plati o pensie de intretinere, potrivit veniturilor cu caracter permanent pe care le are;
2. Daca a solicitat si el program de vizita, instanta i-l poate refuza, daca nu se finalizeaza ancheta sociala la domiciliul lui ( aceasta, intrucat instanta trebuie sa fie convinsa ca, in momentul in care copilul merge la tata, are unde sa stea, este ingrijit si ocrotit, etc.) Asa ca , acest aspect prezentat de dvs. nu e chiar rau. Aveti grija dvs. sa primiti asistentul social de la Directie , sa intocmeasca o ancheta sociala care sa prezinte situatia reala si faptul ca doar dvs. aveti grija de copil.
3. Chiar daca sotul primeste drept de vizita, in cazul in care copilul este in pericol, oricand dvs. puteti solicita sistarea acestui program.
Asa ca, ceea ce pare greu acum si imposibil de dovedit, ulterior lucrurile se pot schimba, se vor putea aduna mai multe probe, autoritatile noastre isi vor face mai bine treaba, etc.
ryana a scris:

Daca se poate ,va rog frumos sa-mi dati si mie un raspuns.

Raspunsul meu este doar un punct de vedere. Nu are sustinere legala pentru ca nu o stiu. Dar sunt sigur ca altii o cunosc.

Sunt in divort ,am un copil de 4 ani si 4 luni .Am avut un sot foarte violent fizic,psihic fata de mine si copil.

Este violent , in acest momernt doar la nivel mental, dar aceasta violenta trece intai la nivel verbal si mai apoi la cel faptic. Dar exista cazuri in care violenta devine fapta fara a trece prin faza de violenta verbala. Asa ca ingrijorarea dvs. o consider JUSTIFICATA.

Zi si noapte statea in fata calculatorului si omora personaje din joc ,si imi mai chema si copilul sai arate cum omoara el personajele si o punea si pe ea sa omoare pe calculator sa vada fata cum sare singele si bucati din carne pe pereti .A luat-o razna cu adevarat de cind a devenit dependent de calculator.Am si martori in aceasta privinta si a refuzat si ancheta sociala.

Jocurile violente de pe calculator pregatesc viitori posibili infractori in ceea ce priveste dreptul la viata a persoanelor in antuarajul in care convietuiesc. Nu inteleg de ce nu sunt interzise. SAu poate ca sunt interzise dar legea este permisiva in promovarea acestor jocuri care pregatesc public viitori posibili agresori mai periculosi sau mai putin periculosi. Romania are o interventie internationala de atentionare europeana privind un desen animat de la o televiziune britanica cu niste veverite sinucigase des aparut pe post. Nu cunosc rezultatul interventiei.

Nu am incredere sa-i las copilul nici macar 5 min

O mama are a perceptie corecta asupra pericolelor care ii pun "puiul" in pericol.

Dar in cazul in care nu pot sa demonstrez ca el este un om cu probleme psihice,si totusi obtine program de vizita sa o ia pe fetita la el acasa sau in vacante as putea sa-mi iau copilul si s aplec in alt oras fara sa spun unde. Parintii mei ar putea fi fortati prin lege sa spuna unde sunt eu si copilul.

Faceti toate demersurile personale care credeti ca apara interesele si viata copilului dvs. si puneti pe planul doi chestiuni legislative care nu sunt in concordanta cu ceea ce simtiti personal. Viata este mai presus de orice aranjament social care prin "defectiuni" posibile poate legaliza o relatie anormala si o viitoare nenorocire.

ryana a scris:

Daca se poate ,va rog frumos sa-mi dati si mie un raspuns.Sunt in divort ,am un copil de 4 ani si 4 luni .Am avut un sot foarte violent fizic,psihic fata de mine si copil.Nu am incredere sa-i las copilul nici macar 5 min .Zi si noapte statea in fata calculatorului si omora personaje din joc ,si imi mai chema si copilul sai arate cum omoara el personajele si o punea si pe ea sa omoare pe calculator sa vada fata cum sare singele si bucati din carne pe pereti .A luat-o razna cu adevarat de cind a devenit dependent de calculator.Am si martori in aceasta privinta si a refuzat si ancheta sociala.
Dar in cazul in care nu pot sa demonstrez ca el este un om cu probleme psihice,si totusi obtine program de vizita sa o ia pe fetita la el acasa sau in vacante as putea sa-mi iau copilul si s aplec in alt oras fara sa spun unde.Parintii mei ar putea fi fortati prin lege sa spuna unde sunt eu si copilul.
Multumesc anticipat. Si va rog sa ma ajutati

Eu cred ca este bine sa rezolvati aceasta problema inca de acum daca este adevarat ce spuneti.
Va recomand sa aveti si un avocat platit inca de la divort pt ca ulterior daca obtine ceea ce vrea el o sa va coste mult mai mult si poate sa fie mult mai complicat.
Deci, ATENTIE !

avocat Claudiu Lascoschi
Cererea de divort trebuie foarte bine motivata si sa obtineti incredintarea minorului.In momentul in care acesta va solicita instantei un program de vizitare minor, trebuie sa aveti probe (martori) care sa dovedeasca , ca intradevar minorul s-ar afla in pericol in prezenta lui.Nu exista nici un text de lege care ii poate obilga pe parintii dumneavostra sa spuna unde va aflati.
Si daca tot se afla pe rolul instantei proces de divort, trebuie sa demonstrati ca , inca sotul dvs.,are probleme si cu psihicul! Cel putin asa a reiesit, printre altele, din ceea ce ati postat!