Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Am o speta de drept umanitar pe care nu stiu sa o ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Am o speta de drept umanitar pe care nu stiu sa o rezolv. Ati putea sa-mi dati o idee?

In statul R, au loc, pe 10 mai 2005, lupte de strada intre civili de hurgada si civili de etnie sorana. Sorenii sunt minoritari in statul A si-si doresc autonomie. In luptele de strada intervin fortele de ordine care fac cateva arestari in randul celor doua etnii si calmeaza starea de spirit. Statul vecin Soran alerteaza comunitatea internationala, sustinand ca statul R nu a respectat dreptul de la Geneva in ceea ce priveste luptele de strada din 10 mai 2005. Statul R este parte la conventiile de la Geneva si la protocoalele aditionale.

Presedintele statului R, care este un stat cu regim prezidential, va solicita, in calitate de consilier pe probleme internationale, cu pregatire juridica, sa ii expuneti un punct de vedere argumentat cu privire la sustinerile statului Soran.
Daca dai o citire cursului de DIU al doamnei B.O.Jarka, in special Conv. de la Geneva vei gasi rezolvarea.
Desi e mai bine sa urmati sfatul anterior, parerea mea e ca daca prin "nu a respectat dreptul de la Geneva" cetatenii din Soran inteleg cele 4 Conventii de la Geneva, raspunsul este extrem de simplu. Cele 4 Conventii se preocupa cu garantii in timp de razboi. Singura exceptie din cate stiu este ca se aplica partial in cazul unui conflict armat de natura razboiului civil in interiorul unui stat semnatar. Din moment ce niste manifestatii de strada nu sunt razboi civil si nu exista un alt razboi, Conventia de la Geneva nu se aplica.
Va multumesc!