Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... E legal sa mi se solicite copie color C.I. pentru a ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

E legal sa mi se solicite copie color C.I. pentru a retrage bani dintr-un cont pe un sait de pariuri?

buna ziua!! as avea si eu o intrebare....mi-am facut cont la un site de pariuri...si cand vreau sa retrag bani din contul respectiv imi cere sa faca identificarea si trebuie sa trimit o copie color a actului de identitate. este legal?este riscant?ce credeti ca ar trebui sa fac?? multumesc anticipat!!!
dupa cum stiti acelasi act il solicita si companiile de telefoane. Poate fi cel mult la fel de riscant.
Buna dimineata !
Probabil ca exista un regulament al site-ului respectiv care solicita acest lucru . Daca nu va convine puteti foarte bine sa nu va faceti cont , nu va obliga nimeni si nimic . Ca o parere personala , mi se pare intemeiata cererea , avand in vedere faptul ca este vorba de o retragere a unor sume de bani ... ori trebuie ca administratorul sa-si asigure o minima prudentialitate ...
eu le-am triimis o copie alb-nebgru....si au zis ca nu e buna....cand mi-am facut contul nu au specificat ca vor color....oare pot face ceva necurat cu copia mea?exista posibilitatea asta?mai ales ca m-am gandit sa sterg ultimele 6 cifre de la cnp si seria si nr CI....
Avand in vedere ca aveti de ridicat unele sume de bani , asa cum am mai specificat intr-o interventie anterioara , este legal si justificat sa vi se solicite copie de pe actul de identitate ..
Adrian Marin, Consilier juridic
ciocotat a scris:

eu le-am triimis o copie alb-nebgru....si au zis ca nu e buna....cand mi-am facut contul nu au specificat ca vor color....oare pot face ceva necurat cu copia mea?exista posibilitatea asta?mai ales ca m-am gandit sa sterg ultimele 6 cifre de la cnp si seria si nr CI....

Exista un risc necuantificabil in ceea ce priveste utilizarea datelor de identificare in alte scopuri decat cel pentru care v-au fost solicitate ( nu are importanta ca este vorba de copie alb-negru sau color) .