Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general intrebare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

intrebare

La 31 dec 2010 aveam in balanta la contul 455 un sold de 8000 ron., soldul este din 2007.... si suma nu poate fi platita din lipsa de incasari...am efectuat nota contabila 455=758....intreb daca nota contabila este corecta
Va multumesc!
Nota este corecta.Trebuie sa intocmiti un act aditional la contractul de imprumut, in care veti specifica de renuntarea asociatului la pretentii, in favoarea societatii.Mai puteti utiza suma si pentru majorare capital social daca se doreste.
Am si eu o intrebare: Cat timp am voie sa pastrez in 455 banii? Este vreo limita?
Pentru sold, nu este vreo reglementare.Pentru obligatia de restituire , conform contract incheiat cu asociatul(asociatii).
Va multumesc foarte mult!
Multumesc