avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... program de vizita minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

program de vizita minor

buna ziua..prietenul meu a ajuns intr-o situatie foarte neplacuta din cauza unei femei care i-a facut un copil, o fetita, fara a avea acordul acestuia..el a aflat de copil in luna a 8-a cand nu avea ce sa mai faca iar ea stia din luna a 3-a..acum ea i-a intentat proces pentru a stabili cine primeste copilul in custodie si programul de vizita al celuilalt parinte..pana acum el a vazut copilul doar cand a vrut ea, de cele mai multe ori l-a refuzat spunand ca nu vrea sa il vada..in citatie scrie ca el nu a vrut sa vada copilul si ca ar fi avut un comportament inadecvat, ca a agresat copilul verbal, iar pe mama copilului fizic..eu as dori sa stiu, judecatorul ii poate da lui dreptul la vizite? sau ii poate refuza total acest drept?

multumesc anticipat
daca a recunoscut copilul si se adreseaza instantei cerand drept de vizita, cu siguranta il va primi... trebuie doar sa-l ceara si in acelas timp sa-si IUBEASCA copilul
In cadrul procesului intentat de catre concubina de incredintare minor, poate formula cerere reconventionala, prin care sa solicite acordarea unui program de vizitare a minorului, la sfarsitul saptamanii, cu luarea la domiciliul acestuia, si in vacante. Pensie de intretinere trebuie sa plateasca pentru copil pentru ca asa spune legea, ambii parinti sunt obligati la intretinerea copilului, iar daca minorul ii va fi incredintat mamei, tatal va fi obligat la plata pensiei de intretinere pana la majoratul minorului.
E super tare asta cu "i-a facut copil fara sa-i ceara acordul!" :)) Pai... el si-a asumat riscul din momentul in care i s-a rupt prezervativul, din momentul in care nu l-a folosit deloc sau, mai rau, "a avut incredere in ea..."

La 16 saptamani (sub 4 luni) fatul aude ceea ce se intampla atat in interiorul organismului mamei, dar si in afara lui. E cam greu pentru o femeie sa faca o intrerupere de sarcina cand e atat de avansata, in primul rand, chiar daca nu-l vrea, corpul ei deja s-a atasat... E ceea ce unii numesc instinct matern, altii vad, medical, doar o adaptare la noua situatie...
Corpul se iubeste pe sine insusi, indiferent cata celulita avem si iubeste tot ce nu ii e malefic si creste in sau pe el... Insctinctual, pana la ratiune.
La aproape 4 luni copilul reactioneaza (sau fatul sa-i spunem) la zgomotul facut de gazele din intestinele mamei... :D Unora le plac, altora nu... Reactioneaza la muzica, la zgomote puternice...

Nu stim ce a fost intre ei, depinde de ce relatie au avut pentru faptul ca nu i-a spus... Dar da, el are dreptul de a-si vedea copilul, depinde ce varsta are insa pentru hotararea care se va da. Spun asta pentru ca multe instante nu acorda dreptul de a vizita copilul prin luare la domiciliul tatalui unui copil foarte mic...
Si aici, depinde de cum se va apara prietenul dv., ce va sustine, daca va sti sa preintampine acest handicap sau nu... Daca si cum va cere el dreptul de vizitare...

Nu am inteles exact de la dv. ce anume vrea el, tatal...
ea a spus ca este sterila si cand a intrebat-o de ce nu i-a spus a zis ca atat a vrut de la el,copilul si ca a facut-o intentionat..de asta am zis ca l-a facut fara acordul lui..din moment ce a vrut doar un copil de la el cred ca stia mult mai devreme de 3 luni cum sustine ea
daca instanta ii da voie sa o vada dupa un anumit program si ea se va opune in conditiile in care ma va vedea pe mine langa fetita(mama ei i-a interzis total sa vada fetita daca sunt si eu de fata) ce se poate intampla?

Alte discuții în legătură

Relatii personale ralu_2008 ralu_2008 una dintre modalitatile prin care se poate infaptui dreptul parintelui la relatii personale este cel al vizitei. intrebare: parintele caruia i-a fost ... (vezi toată discuția)
"arestat" la domiciliu?! Elann Elann Buna ziua! Dupa un divort interminabil (si acum e recurs pentru dreptul de vizita al meu pentru copil), am reusit ca in vacanta de iarna, asa cum este ... (vezi toată discuția)
Nerespectarea hotararii judecatoresti timoficiuc ramona timoficiuc ramona Buna ziua.Sunt tata si am o fetita de 8 ani care este trecuta pe numele meu.Din cauza neintelegerilor m am despartit de mama fetei mele .Instanta ia ... (vezi toată discuția)