Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale procura AGA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

procura AGA

O persoana juridica straina, asociat intr-ul SRL., mandateaza o persoana fizica romana pentru a vota in cadrul AGA majorarea capitalului social.

In afara de procura autentica, pt Registrul Comertului este necesara si decizia organelor de conducere ale PJ straine cu privire la majorarea capitalului social SRL?
In principiu, da. Cel putin la ORC-ul de aici se cere.
De ce autentica? Cere actul constitutiv?
nu, asa este...
voi avea o traducere legalizata

sper sa nu-mi ceara hotararea PJ straine; pana acum nu mi-a cerut niciodata, dar am auzit ca uneori se intampla sa-ti ceara
Vezi daca nu trebuie si apostila: [ link extern ]
Dar daca o persoana fizica romana vrea sa mandateze pe cineva sa il reprezinte in hotararile AGA si sa semneze pe acestea, trebuie procura facuta la notar?