Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am draptul la zile de concediu pe anul 2008?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am draptul la zile de concediu pe anul 2008?

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu daca am dreptul si daca da la cate zile de concediu am dreptul anul acesta. Am 22 de ani si pana in prezent am lucrat doar cu contracte de colaborare. La ultimul loc de munca m-am angajat din data de 10 MARTIE 2008 cu contract pe o perioada nederminata. La cate zile de concediu am dreptul pe acest an?
Zilele de co pentru un an se calculeaza dupa o formula:
zilele de co inscrise in CIM : la 12 * cu nr. lunilor efectiv lucrate ( pana la sfarsitul anului )
ex: 21 : 12 * 10 = 17 zile In cazul in care in CIM sunt trecute 21 zile co
Se rotunjeste in favoarea salariatului, dar luand in considerare ca luna martie nu este lucrata complet rotunjirea poate fi in minus.
daca ai lucrat din 10 martie pana in 10 iulie (4 luni) ai dreptul la 7 zile de concediu.
Calculul este: 21(zile co minim pe tara) impartit la 12(luni) egal 1,75(zile co pe luna)
1,75 inmultit cu 4 luni pe care le-ai lucrat este egal cu 7 zile co.
Concediu placut! :D
MULTUMESC MULT PT. RASPUNS