avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am draptul la zile de concediu pe anul 2008?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am draptul la zile de concediu pe anul 2008?

Buna ziua,
As dori sa stiu si eu daca am dreptul si daca da la cate zile de concediu am dreptul anul acesta. Am 22 de ani si pana in prezent am lucrat doar cu contracte de colaborare. La ultimul loc de munca m-am angajat din data de 10 MARTIE 2008 cu contract pe o perioada nederminata. La cate zile de concediu am dreptul pe acest an?
Cel mai recent răspuns: gordunel , utilizator 16:42, 8 Iulie 2008
Zilele de co pentru un an se calculeaza dupa o formula:
zilele de co inscrise in CIM : la 12 * cu nr. lunilor efectiv lucrate ( pana la sfarsitul anului )
ex: 21 : 12 * 10 = 17 zile In cazul in care in CIM sunt trecute 21 zile co
Se rotunjeste in favoarea salariatului, dar luand in considerare ca luna martie nu este lucrata complet rotunjirea poate fi in minus.
daca ai lucrat din 10 martie pana in 10 iulie (4 luni) ai dreptul la 7 zile de concediu.
Calculul este: 21(zile co minim pe tara) impartit la 12(luni) egal 1,75(zile co pe luna)
1,75 inmultit cu 4 luni pe care le-ai lucrat este egal cu 7 zile co.
Concediu placut! :D
MULTUMESC MULT PT. RASPUNS

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu Alexandra2888 Alexandra2888 Buna ziua, Daca am schimbat angajatorul la 1.09.2017 la cate zile de concediu am dreptul pana acum? Patronul mi-a spus ca 6 zile dar eu stiu ca un salariat ... (vezi toată discuția)
Calcul zile co la lichidare LIDEEAoffice LIDEEAoffice Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: -la o societate se face restructurare de post; -angajatul, care se afla momentan in preaviz, are pana acum ... (vezi toată discuția)
Cum se rotunjesc zilele de co in favoarea salariatului sau angajatorului? iolanda15 iolanda15 Buna ziua, Am si eu o intrebare, mai exact o nelamurire. In speta, pentru un an am dreptul la 21 zile CO. Am efectuat concediul integral, insa mi-am luat ... (vezi toată discuția)