Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Sunt casatorita de 12 ani si nu am copii, doar un apartament cumparat impreuna , se poate divorta de comun acord la notariat? cat dureaza si se da termen de impacare daca suntem ambii de acord?

Va multumesc
Legea 202/2010 de modificare a codului familiei:

„Art. 38 ind.1. – Dacă soţii sunt de acord cu divorţul şi nu au copii
minori, născuţi din căsătorie sau adoptaţi, ofiţerul de stare civilă sau
notarul public de la locul căsătoriei sau al ultimei locuinţe comune a
soţilor poate constata desfacerea căsătoriei prin acordul soţilor,
eliberându-le un certificat de divorţ, potrivit legii.
Dispoziţiile art. 38 alin. 2 rămân aplicabile.
Art. 38 ind.2. – Cererea de divorţ se depune de soţi împreună. Ofiţerul
de stare civilă sau notarul public înregistrează cererea şi le acordă un
termen de 30 de zile
pentru eventuala retragere a cererii de divorţ.
La expirarea acestui termen, ofiţerul de stare civilă sau, după caz,
notarul public verifică dacă soţii stăruie să divorţeze şi dacă, în acest
sens, consimţământul lor este liber şi neviciat.
Dacă soţii stăruie în divorţ, ofiţerul de stare civilă sau, după caz,
notarul public eliberează certificatul de divorţ fără să facă vreo menţiune
cu privire la culpa soţilor.
Dispoziţiile art. 40 alin. 1 se aplică în mod corespunzător. Dacă
soţii nu se înţeleg asupra numelui de familie pe care să îl poarte după
divorţ, ofiţerul de stare civilă sau, după caz, notarul public emite o
dispoziţie de respingere a cererii de divorţ şi îndrumă soţii să se adreseze
instanţei de judecată, potrivit prevederilor art. 38.
Soluţionarea cererilor privind alte efecte ale divorţului asupra
cărora soţii nu se înţeleg este de competenţa instanţei judecătoreşti.
daca copilul este minor, nu.
Intrebati unde este mai ieftin divortul ,la starea civila (primarie) sau la notar ?
puteti divorta la notar pt ca nu aveti copii. depuneti cererea si actele impreuna, peste 30 de zile va prezentati din nou imreuna si daca nu v-ati razgandit, sunteti divortati. cu totul dureaza cam 45 de zile. (dovada ca sunteti divortati nu v-o da pe loc)