Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divortul si partajul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divortul si partajul

divortul si partajul se constituie in acelasi proces de judecata,sau sunt doua procese distincte?care este ordinea si importanta lor?
Divortul si partajul pot constitui o singura cerere cu doua capete, dar, pentru ca latura cu partajul dureaza mai mult, este mai operativ sa se introduca intai divortul, prin actiune proprie, si apoi partajul, prin actiune separata.
De asemeni, poti introduce partaj si fara sa ceri divortul, nu au legatura.
Depinde ce interes ai, care cerere este mai urgenta.
Marcel Mihalache, Avocat
ma intereseaza doar divortul in sine;daca sotia cere partajul si eu sunt dispus sa cedez totul absolut dezinteresat fiind,simplific situatia?
Aveti copii minori, sotia este de acord cu divortul?
nu sunt la mijloc copii minori;doar o fiica de 28 ani care nu se implica.sotia,in principiu se declara deacord,dar inca nu se pronunta si se arata interesata de partea materiala.in ceace ma priveste sunt total dispus sa simplific situatia atat cat este omeneste posibil;deci cum ma sfatuiti sa procedez?
mentionez,daca ajuta cu ceva,ca suntem in fapt despartiti de peste 3 ani,locuim in orase diferite si am intrerupt orice legatura.eu sunt cel care a parasit domiciliul si momentan negociem divortul prin intermediul fiicei.