Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Noile conditii de acordare a concediului de crestere a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Noile conditii de acordare a concediului de crestere a copilului

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti care sunt noile conditii de acordare a concediului de crestere a copilului.
Concediul medical care il iau inainte de nastere de cate zile este, si cine ma plasteste?
126 de zile si va plateste angajatorul... isi recupereaza banii de la CASS dupa cateva luni...;)
1. - Concediul de maternitate (sarcina si lauzie = pre si postnatal = 126 de zile) este reglementat de OUG 158/2005 si Normele de aplicare a ei.
- Concediul de maternitate este platit de angajator, pe baza certificatelor medicale lunare pe care i le prezentati, iar suma este suportata de Casa de Asigurari de Sanatate.
2. Concediul pentru cresterea copilului (CCC) este reglementat de OUG 111/2010 si Normele de aplicare a ei.
3. Ar fi foarte multe de raspuns la intrebarile dvs. si ar fi bine sa cititi aceste doua acte normative si apoi reveniti, tot pe acest topic, daca mai aveti intrebari.
va multumesc pentru moment
Ca o completare -cele 126 de zile vi le puteti imparti de exemplu 63 de zile pre-natal si 63 de zile post-natal, dar in post-natal trebuie sa fie minim 42 de zile.