avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1051 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA modificare 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

modificare 394

In urma anui control fiscal din 2010 a trebuit sa modific codul fiscal al unei societati in decl.394 aferenta anului 2009. Am depus d.394 cu modificarea respectiva pentru sem.I 2009. Cred ca am gresit undeva pentru ca in baza de date de la M.F. s-au sters date legate de facturi aferente anului 2009. Unul din clientii nostrii a avut control si nu mai bate 394 al lui cu 394 al nostru. Ce trebuie sa fac? Ce amenda se da ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: xinom , utilizator 15:39, 13 Mai 2011
La D394 nu este rectificativa, daca ati gresit la o singura societate, in cazul Dvs codul fiscal, rectificati codul fiscal al societatii dar declaratia modificata pe sem.I trebuie sa contina si restul societatilor pe care le-ati declarat in cea initiala .
Daca nu ati avut control la societate nu este cu amenda. Amenda sa da numai daca gresala este depistata de organele de control.Parerea mea este sa mai depuneti o decl.394
Pai, daca ati depus declaratia la momentul respectiv ,pana in 25 iulie 2009 ( pt ca este sem I 2009), nu platiti nici o amenda.....pentru rectificativa - modificare declaratie initiala nu se plateste amenda.
Am depus la timp declaratiile pentru 2009, 2010. Problema este ca, la finante, nu se mai regasesc o parte din date. Cand am modificat declaratia aferenta sem.I 2009, am schimbat doar codul fiscal al unei societati , restul datelor ramanand la fel. N u inteleg de ce , in programul meu declaratia este in regula, iar la finante - nu.Cred ca-mi scapa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rectificativa d394 gina10 gina10 Buna ziua.Va rog sa ma ajutati: la D394 aferenta sem.II 2011 s-a gresit cu suma de 5000 lei la un client. Din anul acesta se depune lunar D394; vreau sa fac ... (vezi toată discuția)
Rectificativa la declaratia 394 babio babio Buna ziua, am o problema, in urma unui control s-a depistat ca nu a fost declarat o factura in declaratia 394. Nu stiu ce s-a intimplat deoarece in jurnalul ... (vezi toată discuția)
Decl.394 rectificativa simona_iunie simona_iunie A depus cineva o decl.394 rectificativa? Acum am constatat o eroare la declaratia depusa la 30.06.2012. Din cate am citit, trebuie sa fac o noua declaratie cu ... (vezi toată discuția)