Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA modificare 394
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

modificare 394

In urma anui control fiscal din 2010 a trebuit sa modific codul fiscal al unei societati in decl.394 aferenta anului 2009. Am depus d.394 cu modificarea respectiva pentru sem.I 2009. Cred ca am gresit undeva pentru ca in baza de date de la M.F. s-au sters date legate de facturi aferente anului 2009. Unul din clientii nostrii a avut control si nu mai bate 394 al lui cu 394 al nostru. Ce trebuie sa fac? Ce amenda se da ?
Multumesc!
La D394 nu este rectificativa, daca ati gresit la o singura societate, in cazul Dvs codul fiscal, rectificati codul fiscal al societatii dar declaratia modificata pe sem.I trebuie sa contina si restul societatilor pe care le-ati declarat in cea initiala .
Daca nu ati avut control la societate nu este cu amenda. Amenda sa da numai daca gresala este depistata de organele de control.Parerea mea este sa mai depuneti o decl.394
Pai, daca ati depus declaratia la momentul respectiv ,pana in 25 iulie 2009 ( pt ca este sem I 2009), nu platiti nici o amenda.....pentru rectificativa - modificare declaratie initiala nu se plateste amenda.
Am depus la timp declaratiile pentru 2009, 2010. Problema este ca, la finante, nu se mai regasesc o parte din date. Cand am modificat declaratia aferenta sem.I 2009, am schimbat doar codul fiscal al unei societati , restul datelor ramanand la fel. N u inteleg de ce , in programul meu declaratia este in regula, iar la finante - nu.Cred ca-mi scapa ceva.