Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu asistent persoana cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu asistent persoana cu handicap

sunt angajata la primarie ca si asistent persoana cu handicap . Primarul ne-a anuntat ca de luna viitoare nu vom mai primi salarii de asistenti doarece nu mai sunt bani. ce putem face in situatia aceasta.
1. Conform legislaţiei în vigoare persoanele cu handicap grav beneficiază de următoarele drepturi:
• Indemnizaţie lunară, indiferent de venituri, în cuantum de 202,00 lei *.
• Buget personal complementar, indiferent de venituri, în cuantum de 93,00 lei *.
• Asistent personal, în baza evaluării sociopsihomedicale; în cazul în care angajatorul (administraţia publică locală) nu poate asigura un asistent personal, persoana cu handicap poate opta pentru primirea lunară a unei indemnizaţii. Opţiunea se depune în scris, la sediul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului de pe raza teritorială de domiciliu.
Legislatia in domeniu care reglementeaza problema dumneavoastra este:
1. LEGE nr. 448 din 6 decembrie 2006 (**republicată**)(*actualizată*)
privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap*)
(actualizată până la data de 22 septembrie 2010*):
2.NORME METODOLOGICE din 14 martie 2007 (*actualizate*)
de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
(actualizate până la data de 15 februarie 2010*)

Cautati un avocat si dati in judecata Primaria...
.......................................................................................................................................