Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturi copil 4luni cu handicap grav
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturi copil 4luni cu handicap grav

Buna ziua sunt mama a 6copii din care cel mic de 4 luni este diagnosticat cu sindrom down. Am certificatul de handicap.Am depus actele pentru indemnizatia de la primarie 777leiCe drepturi are copilul? Va multumesc anticipat
Pentru drepturi,parcurgti Legea 448/ 2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată .
Copilul cu handicap grav beneficiază de:

 alocaţie de stat în condiţiile şi în cuantumul prevăzut de lege, majorat cu 100%, acordată de Agenţia Naţională pentru Prestaţii Sociale;

 buget personal complementar lunar, indiferent de venituri în cuantum de 91 lei;

 indemnizaţie de însoţitor, în cuantum de 610 lei sau asistent personal.
Prevederile Legii nr. 448/2006, republicata, privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, in vigoare de la data de 06.01.2008 sunt:

"Art. 35. - Persoana cu handicap grav are dreptul, în baza evaluarii sociopsihomedicale, la un asistent personal.

Art. 42. - (4) Parintii sau reprezentantii legali ai copilului cu handicap grav, adultii cu handicap grav ori reprezentantii legali ai acestora, cu exceptia celor cu handicap vizual grav, pot opta între asistent personal si primirea unei indemnizatii lunare.
(5) Optiunea se exprima; prin cerere adresata; în scris directiilor generale de asistenta sociala si protectia copilului judetene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti, si devine valabila numai pe baza acordului exprimat în scris al acestora.
(6) Directiile generale de asistenta; sociala si protectia copilului judetene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti, vor comunica angajatorului, în termen de 5 zile, acordul pentru optiunea exprimata; în conditiile prevazute la alin. (5).

Art. 43. - (1) Indemnizatia lunara; prevazuta; la art. 42 alin. (4) este în cuantum egal cu salariul net al asistentului social debutant cu studii medii din unitatile de asistenta sociala din sectorul bugetar, altele decât cele cu paturi.
(2) Plata indemnizatiei lunare se asigura de primariile în a caror raza teritoriala îsi are domiciliul sau resedinta persoana cu handicap grav.

Art. 12. - (1) Persoana care are în îngrijire, supraveghere si întretinere un copil cu handicap beneficiaza, dupa caz, de urmatoarele drepturi:
a) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului cu handicap sau, dupa caz, stimulent lunar, pâna la împlinirea de catre acesta a vârstei de 3 ani,în conditiile de acordare prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobata; cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007;
(3) De drepturile prevazute la alin. (1) si (2) beneficiaza, la cerere, unul dintre parinti, persoana careia i s-a încredintat copilul în vederea adoptiei, persoana care a adoptat copilul sau care are copilul în plasament ori în plasament în regim de urgenta, precum si persoana care a fost numita tutore, cu exceptia asistentului maternal profesionist.
(4) De drepturile prevazute la alin. (1) lit. a)-g) si la alin. (2) nu pot beneficia persoanele care au în acelasi timp si calitatea de asistent personal pentru acelasi copil sau care primesc indemnizatia prevazuta la art. 42 alin. (4). " incheiat citat

Mama copilului beneficiaza de drepturile prevazute la art. 12 alin. (1), pct. a=indemnizatie de crestere copil si concediu de crestere., motiv pentru care,conform art. 12 alin. (4), nu poate fi asistent personal si nici nu poate beneficia de indemnizatia prevazuta la art. 42 alin. (4).(adica indemnizatia lunara (de "handicap") ).

Conform art. 42 alin. (4) parintii copilului cu handicap grav, pot opta între asistent personal si primirea unei indemnizatii lunare.
Conform art. 42 alin. (4) si (5),dumneavoastra ca unul dintre parintii copilului (parinte care nu beneficiaza de CIC cu indemnizatie de crestere copil) va exprimati optiunea pentru primirea unei indemnizatii lunare prin cerere adresata în scris directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului judeteana.
Va mulțumesc ca ati raspuns totusi am o nelamurire daca beneficiez de indemnizatia lunara nu pot sa iau indemnizatia de creștere a copilului. Desi are gradul grav primaria a refuzat sa ma angajeze ca asistent personal o fii legal
1. Colega mea v-a prezentat mai sus extrase din Legea 448/ 2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap:

Art. 12.
(1) Persoana care are în îngrijire, supraveghere si întretinere un copil cu handicap beneficiaza, dupa caz, de urmatoarele drepturi:
a) concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului cu handicap sau, dupa caz, stimulent lunar, pâna la împlinirea de catre acesta a vârstei de 3 ani,în conditiile de acordare prevazute de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei în vederea cresterii copilului, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobata; cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007;
(3) De drepturile prevazute la alin. (1) si (2) beneficiaza, la cerere, unul dintre parinti, persoana careia i s-a încredintat copilul în vederea adoptiei, persoana care a adoptat copilul sau care are copilul în plasament ori în plasament în regim de urgenta, precum si persoana care a fost numita tutore, cu exceptia asistentului maternal profesionist.

(4) De drepturile prevazute la alin. (1) lit. a)-g) si la alin. (2) nu pot beneficia persoanele care au în acelasi timp si calitatea de asistent personal pentru acelasi copil sau care primesc indemnizatia prevazuta la art. 42 alin. (4).

2. - Dvs. trebuie sa optati ori pentru indemnizatie lunara ori pentru asistent personal.
- Daca beneficiati de una din cele doua de mai sus nu puteti beneficia si de indemnizatie pentru concediu crestere copil.