Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de deces?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de deces?

Un cetaten roman dintr-o comuna , primea ajutor social de la primarie, s-a inbolnavit si a decedat, intrebarea este daca are dreptul la ajutorul de deces ?
Beneficiaza de ajutor de deces un membru al familiei care este pensionar sau asigurat la sistemul public de pensii. In caz contrar se solicita sub foprma de ajutor de urgenta de la Primarie