Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor deces pentru persoana neasigurată - ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor deces pentru persoana neasigurată - plătitorul pentru înmormântare este asigurat în Italia

Bună ziua,

Poate sora decedatului, dacă este asigurată în Italia unde locuiește, și dacă plătește înmormântarea (cel decedat nefiind asigurat) să primească ajutorul de deces?

Mulțumesc
Morera, utilizator
NU , binenteles , aveti toate drepturile cuprinse in contractul dvs. de asigurare cu asiguratorul italian , Casa de Pensii - platitorul ajutoarelor de deces in Romania - plateste pentru asiguratii sau pensionarii sistemului asigurarilor de stat din Romania . Dar , chiar daca ati fi asigurata in tara , ajutorul de deces al unui membru de familie neasigurat se plateste doar la decesul sotului/sotiei , copiilor ( in anumite conditii ) , parintilor sau bunicilor ( vezi art. 126 al Legii 263/2010 ) . Deci , nu si pentru frate decedat ...
CHKa, utilizator
Va mulțumesc pentru răspuns. nu este vorba despre mine, deși asta nu e relevant.
Dar fratele neasigurat este in Romania, daca nu ar veni sora sa se ocupe de înmormântare, ar cădea oricum in grija statului român, nu?
Am citit pe siteul Casei de pensii că orice persoana poate solicita ajutorul, dacă dovedește că a achitat cheltuielile de înmormântare și este asigurată, nu știam dacă se poate primi acest ajutor având asigurare in Italia.

CHKa a scris:

NU , binenteles , aveti toate drepturile cuprinse in contractul dvs. de asigurare cu asiguratorul italian , Casa de Pensii - platitorul ajutoarelor de deces in Romania - plateste pentru asiguratii sau pensionarii sistemului asigurarilor de stat din Romania . Dar , chiar daca ati fi asigurata in tara , ajutorul de deces al unui membru de familie neasigurat se plateste doar la decesul sotului/sotiei , copiilor ( in anumite conditii ) , parintilor sau bunicilor ( vezi art. 126 al Legii 263/2010 ) . Deci , nu si pentru frate decedat ...

Morera, utilizator
Ce ati citit dvs. este despre ajutorul platit la decesul unei persoane care este fie pensionar , fie asigurat la sistemul de pensii din tara . Cititi acel articol de lege pe care l-am mentionat , se refera exact la situatia pe care ati descris-o ( il gasiti pe internet ) . Nu e relevant faptul ca vor fi cheltuieli cu inmormantarea lui - de altfel - primaria localitatii de domiciliu a decedatului ( deci , comunitatea , concetatenii lui ) le va suporta , nu Statul .
CHKa, utilizator
Am înțeles, mulțumesc!

CHKa a scris:

Ce ati citit dvs. este despre ajutorul platit la decesul unei persoane care este fie pensionar , fie asigurat la sistemul de pensii din tara . Cititi acel articol de lege pe care l-am mentionat , se refera exact la situatia pe care ati descris-o ( il gasiti pe internet ) . Nu e relevant faptul ca vor fi cheltuieli cu inmormantarea lui - de altfel - primaria localitatii de domiciliu a decedatului ( deci , comunitatea , concetatenii lui ) le va suporta , nu Statul .

Asiguratul sau pensionarul beneficiază de ajutor de deces în cazul decesului unui membru de familie care nu era asigurat sau pensionar la data decesului.