avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revizuire recurs
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revizuire recurs

Buna seara,
O cerere de revizuire a unei decizii pronuntata de Curtea de Apel se va indrepta la instanţa imediat mai mare în grad ,adica, Î n a l t a C u r t e de Casaţie şi Justiţie? Mentionez ca cererea de revizuire e intemeiata pe art 322 pct. 7 cod procedură civilă.
Multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:05, 14 Mai 2011
NU.

Art. 323
Cererea de revizuire se indreapta la instanta care a dat hotararea ramasa definitiva si a carei revizuire se cere.
In cazul Art. 322 pct. 7, cererea de revizuire se va indrepta la instanta mai mare in grad fata de instanta sau instantele care au pronuntat hotararile potrivnice. Cand cele doua instante care au dat hotararile potrivnice fac parte din circumscriptii judecatoresti deosebite, instanta mai mare in grad la care urmeaza sa se indrepte cererea de revizuire va fi aceea a instantei care a dat prima hotarare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Mai 2011
ContSters207193, utilizator
atentie la termenul de exercitare
Mihai Pop a scris:

Buna seara,
O cerere de revizuire a unei decizii pronuntata de Curtea de Apel se va indrepta la instanţa imediat mai mare în grad ,adica, Î n a l t a C u r t e de Casaţie şi Justiţie? Mentionez ca cererea de revizuire e intemeiata pe art 322 pct. 7 cod procedură civilă.
Multumesc mult


Din ce ati postat nu reiese ca ar fi aplicabil art.322 pct.7 C.proc.civ. ... dati-ne mai multe detalii ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca ContSters125561 ContSters125561 Dupa obtinerea unei hotarari irevocabile de la Curtea de Apel mai exista alta cale de atac? (vezi toată discuția)
Foarte important. simpatyk simpatyk Intrebare :daca cer revizuirea hotararilor unde se depune cererea si cine judeca din nou si unde se judeca,ca daca se judeca de curtea de apel unde am pierdut ... (vezi toată discuția)
Revizuirea hotararii Liliana Tanase Liliana Tanase Am castigat un proces la tribunal. La curtea de apel am pierdut. La ce instanta trebuie sa adresez cererea de revizuire a hotararii definitive si irevocabile ... (vezi toată discuția)