Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Recunoastere acte emise de autoritati europene
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Recunoastere acte emise de autoritati europene

Exista vreo lege sau vreo directiva a CE prin care un stat membru trebuie sa recunoasca un act emis de autoritatile unui alt stat membru UE?
Despre ce fel de act este vorba?

Exista o serie de reglementari internationale, si anume:
- Regulamentul (CE) nr. 2201/2003 al Consiliului din 27 noiembrie 2003 privind competenţa, recunoaşterea şi executarea hotărârilor judecătoreşti în materie matrimonială şi în materia răspunderii părinteşti, de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 1347/2000
- Regulamentul (CE) nr. 44/2001 al Consiliului din 22 decembrie 2000 privind competenţa judiciară, recunoaşterea şi executarea hotărârilor în materie civilă şi comercială
- Directivele Consiliului numărul 89/48/CEE şi numărul 92/51/CEE privind sistemul general de recunoaştere a calificărilor profesionale
- Directivele Consiliului numerele 77/452/CEE, 77/453/CEE, 78/686/CEE, 78/687/CEE, 78/1026/CEE, 78/1027/CEE, 80/154/CEE, 80/155/CEE, 85/384/CEE, 85/432/CEE, 85/433/CEE, 93/16/CEE şi 81/1057/CEE privind profesiile de asistent medical generalist, moaşă, medic stomatolog, medic veterinar, farmacist şi medic.
- Directiva 36/2005 privind recunoaşterea cali­fică­rilor profesionale
Actele unui autoturism. Talon, brief, acte de la Consiliul Local unde a fost inregistrata masina referitoare la modificarea datelor tehnice, mai precis modificarea normei de poluare.
Norma de poluare este cea stabilita prin:
- Regulamentul CE 715/2007 pentru Euro 5
- Directivele 98/69/CE si 2002/80/CE pentru Euro 4
- Directiva 98/69/CE pentru Euro 3
- Directivele 94/12/CE si 96/69/CE pentru Euro 2
- Directivele 91/441/CEE si 93/59/CEE pentru Euro 1

Pentru Euro 5, nivelul "0" se va aplica pana la data de 1 ianuarie 2011. In conditiile in care prin intrarea in vigoare a Regulamentului CE 715/2007 privind omologarea de tip a autovehiculelor in ceea ce priveste emisiiile provenind de la vehiculele usoare pentru pasageri si de la vehiculele usoare comerciale (Euro 5 si Euro 6) si privind accesul la informatiile referitoare la repararea si intretinerea vehiculelor, vor interveni modificari, nivelul taxei va fi modificat corespunzator.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc frumos. Am sa le studiez, sper ca voi convinge si autoritatile in acest sens.
Am primit si un Certificat de Conformitate European de la Tuv Rheinland Germania unde este precizat clar faptul ca masina este euro 2 si sunt mentionate acele directive ale CE referitoare la normele de poluare euro 2. In schimb nici acest act nu are valoare la cei de la RAR, ei sustin in continuare ca masina e non euro si ca certificarea Tuv in Romania nu conteaza. In aceasta situatie in care orice act emis de autoritatile germane imi este refuzat sau ignorat ce este de facut? Nu au obligatia sa respecte aceste certificari si norme europene?