avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Art. 169 din Legea nr. 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Art. 169 din Legea nr. 263/2010

Cum se calculeaza concret punctajul suplimentar aferent perioadelor de lucru in gr.2-a de m-ca, daca intreaga perioada lucrata a fost incadrata cu procentul de 70(%) ?? Dupa aplicarea majorarii cu 25% a fiecarui punctaj anual corespunzator gr.2-a ,calculam punctajul final anual in proportie de 7o%, sau nu se tine seama de acest ultim procent??:-/:bow:
Transformati perioada lucrata in procent de 70%, in perioada lucrata in procent 100%. Casele de pensii utilizeaza, la determinarea punctajului suplimentar, perioadele lucrate in grupe de munca in procent 100%. Nu este mai usor asa? :)
Va multumesc d-na Gabriela si mii de scuze!:sorry::vishenka:, sper insa ca in acest topic sa intervina si un expert in asigurari, care sa ma poata lumina.:hammer:
Art,. 169 stipuleaza expres : "se majoreaza , cu 25%, punctajul fiecarui an lucrat in gr.2-a de munca ".
Eu am lucrat in agricultura,cu procentul de 70(%), din 1971 pana in 1999 , si inteleg ca transformat in 100% rezulta 20 ani ,insa in aceasta situatie, din cei 28 ani (total-cu 70%), punctajul caror ani il majorez cu 25% ?,
Pe de alta parte cota de contributie la asigurari sociale pentru munca in conditii deosebite,este fixa si stabilita anual prin buget si nu stiu daca se tine seama de acel procent de incadrare in grupa respectiva.#-o

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctaj stagiu aferent grupe de munca viorelk viorelk Buna seara Prin OUG 100/2008 se acorda un punctaj stagiului aferent grupelor de munca: -0,50 gr. - pe an I/conditii speciale, -0,25 pe an - gr II/ cond ... (vezi toată discuția)
Procentul din timpul efectiv lucra in grupa a ii a ramona_moraru ramona_moraru Buna ziua, as dori sa stiu daca pensia se majoreaza in situatia in care procentul de incadrare in grupa a II a de munca se majoreaza de la 70% la 100 % si ... (vezi toată discuția)
Punctaj suplimentar pentru perioada lucrata in grupa i de munca psorinp psorinp Sunt pensionat de invaliditate gr II in data de 1.04.2004. Incepand cu data de 01.10.2009 conform OU 100/2008 mi s-au acordat 2.5 pct suplimentar pentru 5 ani ... (vezi toată discuția)