Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mansardare,deschidere de punct lucru firma.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mansardare,deschidere de punct lucru firma.

Sunt propietarul parterului unei case P+1,iar noii propietari ar dori sa si mai riidice un etaj sau sa mansardeze si totodata sa si deschida un cabinet medical.Au nevoie de acordul meu,in ambele cazuri?Totodata in cazul renovarii fatadei,eu nedispunand de fonduri, ma pot obliga la plata?
Sunteti constituiti in asociatie de proprietari?
Daca aveti infiintata asociatie de proprietari ,pentru mansardare este necesara respecatrea dispozitiilor L nr 170/2010
Art. I. – Articolul 45 din Legea cadastrului şi a publicităţii
imobiliare nr. 7/1996, republicată în Monitorul Oficial al României,
Partea I, nr. 201 din 3 martie 2006, cu modificările ulterioare,
se completează cu cinci noi alineate, alin. (3) – (7), cu următorul
cuprins:
„(3) Prin excepţie de la dispoziţiile alin. (2) şi prin derogare de
la prevederile art. 39 din Legea nr. 230/2007 privind înfiinţarea,
organizarea şi funcţionarea asociaţiilor de proprietari, încetarea
destinaţiei de folosinţă comună pentru părţile comune din clădirile cu
mai multe etaje sau apartamente se poate hotărî motivat cu o majoritate
de două treimi din numărul coproprietarilor.
ORDIN Nr. 839 din 12 octombrie 2009
pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii

Art. 27 Acordul vecinilor
(1) Acordul vecinilor, prevăzut la pct. 2.5.6. al secţiunii I "Piese scrise" a cap. A. "Do-cumentaţia tehnică pentru autorizarea executării lucrărilor de construire - D.T.A.C.", prevăzut în anexa nr. 1 la Lege, este necesar în următoarele situaţii:
b) pentru lucrări de construcţii necesare în vederea schimbării destinaţiei în clădiri existente;
(3) Situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. b) .... corespund cazurilor în care, urmare investiţiei noi pot fi create situaţii de disconfort generate de incompatibilităţi între funcţiunea preexistentă şi cea propusă, atât în situaţia în care se aduc modificări de destinaţie a spaţiilor în interiorul unei clădiri, cât şi în situaţia în care funcţionalitatea unei construcţii noi este incompatibilă cu caracterul şi funcţionalitatea zonei în care urmează să se integreze. Cauzele cele mai frecvente sunt cele legate de afectarea funcţiunii de locuit prin implementarea unor funcţiuni incompatibile datorită zgomotului, circulaţiei, degajării de noxe etc.
(4) Acordul vecinilor se va da condiţionat de asigurarea, prin proiectul tehnic P.Th. şi autorizaţia de construire/desfiinţare, a măsurilor de punere în siguranţă a construcţiei preexistente rezultate în urma raportului de expertiză tehnică întocmit la comanda investitorului noii construcţii.
(5) Acordul vecinilor este valabil numai în formă autentică.

Ma bucur ca am putut sa va fiu de folos si sper sa apreciati raspunsul la obiect si fundamentat.
ContSters193759, utilizator