Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reprezentare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reprezentare

Daca stiu bine , orice persoana poate reprezenta in fata instantei pe oricine . Fiti va rog amabili , a-mi comunica reglementarea in acest domeniu .
Art. 67 Codul de procedura civila.
Conform acestui articol, partile pot sa-si exercite drepturile procedurale personal sau prin mandatar.
Codul de procedură civilă reglementează reprezentarea în procesul civil a persoanelor lipsite de capacitate (art.42) denumită şi reprezentare legală, precum şi reprezentarea voluntară sau convenţională a părţilor, care, deşi au capacitate de exerciţiu, înţeleg să conducă procesul printr-un mandatar . (art.67 şi urm. c.proc.civ.).
Reprezentarea convenţională judiciară în cazul persoanelor fizice ia naştere prin acordul părţilor, în baza unui contract de mandat. Deoarece are caracterul unui contract de mandat, reprezentarea convenţională a persoanelor fizice este reglementată în principiu de dispoziţiile codului civil privitoare la contractul de mandat (art.1532-1559), faţă de care legea procesuală civilă a stabilit reguli speciale cerute de specificul acestei reprezentări (art.67-73 c.proc.civ.).