Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Pot reprezenta in prima instanta daca nu sunt in ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Pot reprezenta in prima instanta daca nu sunt in tabloul consilierilor juridici?

Buna ziua,
Am terminat anul acesta in iulie Fac. de Drept , nu sunt angajat nicaieri ca si consilier juridic, nu sunt inscris in tabelul consilierilor juridici, dar vreau sa stiu : pot apara o persoana fizica intr-un proces civil la prima instanta?
Va multumesc.
Raspunsul este DA.
In acest sens va va trebui o procura judiciara din partea persoanei pe care o reprezentati.

Av. Adrian Posdarie
Da daca mergeti la notar si vi se face o procura in acest sens.
bcfbmv a scris:

Buna ziua,
Am terminat anul acesta in iulie Fac. de Drept , nu sunt angajat nicaieri ca si consilier juridic, nu sunt inscris in tabelul consilierilor juridici, dar vreau sa stiu : pot apara o persoana fizica intr-un proces civil la prima instanta?
Va multumesc.
-- daca ar fi asa atunci nu ar mai intra poate nimeni in barou si asa anul acesta s-a intrat greu in avocatura, eu zic sa nu aveti neplaceri chiar grave asumandu-va profesia de avocat
bcfbmv a scris:

Buna ziua,
Am terminat anul acesta in iulie Fac. de Drept , nu sunt angajat nicaieri ca si consilier juridic, nu sunt inscris in tabelul consilierilor juridici, dar vreau sa stiu : pot apara o persoana fizica intr-un proces civil la prima instanta?
Va multumesc.

În conformitate cu prevederile art. 67 – 69 Codul de procedură civilă rezultă că mandatul poate fi dat fie unui profesionist în drept – avocat, fie unui neprofesionist mandatar, cel mult licenţiat în drept.
Aceste dispoziţii se referă la situaţia în care partea în litigiu este o persoană fizică. În cazul în care partea este persoană juridică, dreptul de reprezentare a acesteia revine fie avocatului, fie consilierului juridic, angajat al respectivei părţi – persoană juridică.
În ceea ce priveşte reprezentarea prin mandatar neavocat, din prevederile art. 67 – 72 Codul de procedură civilă, rezultă următoarele caracteristici:

− calitatea de reprezentant se dovedeşte prin procură; dacă însăşi cererea de chemare în judecată se face prin mandatar, aceasta trebuie să conţină precizare expresă în acest sens.

− procura trebuie să fie una ad litem (art. 68 alin. (1), teza 1 C.proc.civ. Asadar este vorba despre o procură în formă autentificată şi specială – din punct de vedere al conţinutului; dacă există totuşi o procură generală ea trebuie să cuprindă dispoziţie expresă, de natură ad litem (art. 67 alin. (2) C.proc.civ.)

− sfera de întindere a dreptului de reprezentare vizează toate actele procedurale, mandatul fiind presupus dat pentru toate actele judecăţii cu excepţia actelor procesuale de dispoziţie (renunţare, achiesare, tranzacţie) pentru care art. 69 alin. 1 C.proc.civ. instituie obligaţia de a exista o procură specială în acest sens; de altfel această limitare a dreptului de reprezentare se menţine şi în cazul în care mandatul este dat unui avocat.

– dreptul de reprezentare prin mandatar neavocat nu se manifestă şi în posibilitatea de a pune concluzii; cu anumite excepţii prevăzute expres şi limitativ ale art. 68 alin. (5) şi (6) C.proc.civ.

– conţinutul dreptului de reprezentare este mai larg şi în cazul reprezentării legale (în cazul când reprezentat este un minor) ori judiciare (având ca izvor o hotărâre judecătoreasca), căci nici în această situaţie – prevăzută de art. 70 Codul de procedură civilă – asistarea reprezentantului de către un avocat nu este obligatorie.
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

bcfbmv a scris:

Buna ziua,
Am terminat anul acesta in iulie Fac. de Drept , nu sunt angajat nicaieri ca si consilier juridic, nu sunt inscris in tabelul consilierilor juridici, dar vreau sa stiu : pot apara o persoana fizica intr-un proces civil la prima instanta?
Va multumesc.

În conformitate cu prevederile art. 67 – 69 Codul de procedură civilă rezultă că mandatul poate fi dat fie unui profesionist în drept – avocat, fie unui neprofesionist mandatar, cel mult licenţiat în drept.
Aceste dispoziţii se referă la situaţia în care partea în litigiu este o persoană fizică. În cazul în care partea este persoană juridică, dreptul de reprezentare a acesteia revine fie avocatului, fie consilierului juridic, angajat al respectivei părţi – persoană juridică.
În ceea ce priveşte reprezentarea prin mandatar neavocat, din prevederile art. 67 – 72 Codul de procedură civilă, rezultă următoarele caracteristici:

− calitatea de reprezentant se dovedeşte prin procură; dacă însăşi cererea de chemare în judecată se face prin mandatar, aceasta trebuie să conţină precizare expresă în acest sens.

− procura trebuie să fie una ad litem (art. 68 alin. (1), teza 1 C.proc.civ. Asadar este vorba despre o procură în formă autentificată şi specială – din punct de vedere al conţinutului; dacă există totuşi o procură generală ea trebuie să cuprindă dispoziţie expresă, de natură ad litem (art. 67 alin. (2) C.proc.civ.)

− sfera de întindere a dreptului de reprezentare vizează toate actele procedurale, mandatul fiind presupus dat pentru toate actele judecăţii cu excepţia actelor procesuale de dispoziţie (renunţare, achiesare, tranzacţie) pentru care art. 69 alin. 1 C.proc.civ. instituie obligaţia de a exista o procură specială în acest sens; de altfel această limitare a dreptului de reprezentare se menţine şi în cazul în care mandatul este dat unui avocat.

– dreptul de reprezentare prin mandatar neavocat nu se manifestă şi în posibilitatea de a pune concluzii; cu anumite excepţii prevăzute expres şi limitativ ale art. 68 alin. (5) şi (6) C.proc.civ.

– conţinutul dreptului de reprezentare este mai larg şi în cazul reprezentării legale (în cazul când reprezentat este un minor) ori judiciare (având ca izvor o hotărâre judecătoreasca), căci nici în această situaţie – prevăzută de art. 70 Codul de procedură civilă – asistarea reprezentantului de către un avocat nu este obligatorie.

recomand a se studia cod proc. civ. comentat si adnotat, m.tabarca, gh. buta 2007 , univ. juridic, pag. 265 -271si urmatoarele, eu cred ca consilierul poate fi numai salariat ,in dom privat sau public , profesiune liberala in acest caz o are avocatul , este foarte bine argumentat in sursa amintita mai sus