Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... De cand primesti decizia de concediere in cat timp ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

De cand primesti decizia de concediere in cat timp poti actiona in instanta?

Buna ziua!
De la data primirii deciziei de concediere ( am primit numai preavizul) in cat timp poti da firma in judecata?
Multumesc!
Decizia de concediere poate fi contestata in termen de 45 de zile calendaristice de la data la care ati luat la cunostinta de masura dispusa.
preavizul nu produce efecte juridice. de cand veti primi decizia de concediere aveti 45 de zile pt a face contestatie la tribunal sectia litigii de munca.
athe a scris:

preavizul nu produce efecte juridice. de cand veti primi decizia de concediere aveti 45 de zile pt a face contestatie la tribunal sectia litigii de munca.

C.muncii dispune de minim 3 variante, depinde de motivatii.
Art. 283. [termenele de prescripţie extinctivă], (1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, ..
fluerul a scris:

athe a scris:

preavizul nu produce efecte juridice. de cand veti primi decizia de concediere aveti 45 de zile pt a face contestatie la tribunal sectia litigii de munca.

C.muncii dispune de minim 3 variante, depinde de motivatii.
Art. 283. [termenele de prescripţie extinctivă], (1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, ..

Art.283 alin.1 lit.a C.mun. a fost abrogat implicit (tacit) de art.211 lit.a din Legea nr.62/2011.
Buna dimineata si multumesc frumos tuturor.
O sapt. minunata va doresc.