Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de concediere

Nu am beneficiat de o perioada de 20 zile preaviz, deoarece ma aflam in concediu de odihna dar angajatorul nu a tinut cont de asta pot ataca decizia de concediere.
legal aveti dreptul de a ataca decizia in instanta pe dreptul muncii :)
Pe perioada de preaviz se poate lua CO , astfel incat cele doua perioade se pot suprapune ... prin urnare, nu prea aveti cum sa castigati in instanta pe acest motiv ...

CO nu suspenda perioada de preaviz...
lebadac a scris:

Nu am beneficiat de o perioada de 20 zile preaviz, deoarece ma aflam in concediu de odihna dar angajatorul nu a tinut cont de asta pot ataca decizia de concediere.

cand trebuie sa se aduca la cunostiinta decizia de concediere
lebadac a scris:

pot ataca decizia de concediere.

Puteti, in termen de 30 de zile de cand va va fi comunicata decizia de concedire, dar nu cred sa aveti sanse de castig pe motiv de nerespectare a preavizului...
Nu pot insa sa-mi ascund mirarea in ceea ce priveste suprapunera CO cu preavizul.V-ati luat CO dupa primirea preavizului, sau erati deja in CO cand ati primit preavizul?
ela david, utilizator
ela david a scris:

lebadac a scris:

pot ataca decizia de concediere.

Puteti, in termen de 30 de zile de cand va va fi comunicata decizia de concedire, dar nu cred sa aveti sanse de castig pe motiv de nerespectare a preavizului...
Nu pot insa sa-mi ascund mirarea in ceea ce priveste suprapunera CO cu preavizul.V-ati luat CO dupa primirea preavizului, sau erati deja in CO cand ati primit preavizul?

Ma aflam in concediu cand m-au bagat in preaviz. M-au bagat in preaviz cu data de 06 iar comunicarea mi-a aduso la cunostinta in data de 12 cand am revenit la lucru.