Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de concediere

Nu am beneficiat de o perioada de 20 zile preaviz, deoarece ma aflam in concediu de odihna dar angajatorul nu a tinut cont de asta pot ataca decizia de concediere.
@ lebadac
Decizia de concediere o veti primi la sfarsitul perioadei de preaviz ...

Termenul de contestare a deciziei este de 45 de zile de la data comunicarii deciziei de concediere.

Pe durata preavizului c.i.m. isi produce toate efectele ... prin urmare , CO se poate suprapune cu preavizul , intrucat nu este cauza de suspendare a c.i.m. ... pe durata CO nu se poate concedia decat in anumite situatii, dar se poate desfiinta un post si trimite instiitarea de preaviz.
art.283(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;

@freelis - care sunt acele "anumite situatii" in care salariatul poate fi concediat pe durata CO? :)
1. Art.211 lit.a din Legea nr.62/2011 a abrogat implicit prevederile art.268 alin.1 lit.a C.mun. republicat

2. Concedierea este posibila pe durat CO pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare, a falimentului sau a dizolvarii angajatorului, in conditiile legii.

p.s
art.283 nici nu mai exista in Codul Muncii...