avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Solicitare audit pentru asociatie locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Solicitare audit pentru asociatie locatari

Salutare,

Cum pot solicita un audit pentru asociatia de locatari unde locuiesc. Am impresia ca administratorul blocului face tot felul de "ingineri" .
Unde trebuie sa ma duc? Cui trebuie sa ma adresez si ce sa fac?

Astept raspunsurile voastre!

Va multumesc!

Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
chyp, utilizator
Incercati la primarie.. o alta solutie ar fi sa fie convocata Adunarea Generala a locatarilor (proprietarilor) si sa decida aceasta angajatrea unui auditor care sa verifice activitatea administratorului
Initial clarificati statutul juridic al asociatiei dvs,avand in vedere ca normele in vigoare prevad dispozitii obligatii si drepturi la nivelul asociatiilor de proprietari
Art 55 Consiliile locale ,cu sprijinul aparatului propriu al consiliilor judetene ,
respectiv al Consiliului General al Municipiului Bucuresti ,exercita controlul asupra activitatii financiar-contabile din cadrul asociatiilor de proprietari,din oficiu ori la solicitarea unuia sau mai multor membri ai asociatiei de proprietari
Am inteles. Dar culmea este ca adunarea generala este mana in mana cu administratorul , eu am 10 m apa, iar ei toti au cate 2m familie cu 3-4 persoane.

Acum mai nou. Intretinerea trebuie achitata pana pe 25 ale luni. Ei au hotarat ca daca nu o achiti cand o afiseaza ( adica cand vrea administratorul si comitetul ) . Daca nu platesti in 3-4 zile de cand o afiseaza , chiar daca termenul este pana pe 25 , ne trece rastantieri. Explicatia ca sa ne grabeasca sa platim ! Este ok? Comitetul poate lua decizia asta ?

Multumesc,
Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
chyp, utilizator
Conform normelor in vigoare exista obligativitatea acordarii unui termen de plata ,
limitat intre data de afisare si data scadenta ex pentru luna aprilie 2011 data afisarii 16.04.2011-03.05.2011
Administratorul de imobil; este simplu angajat al asociatiei de proprietari,avand obligatia executarii deciziilor dispuse de adunarea generala,comitetul executiv si presedintele de asociatie
Este obligatoriu si legal prevazut a pune la dispozitia contribuabilului proprietar termen in care sa ia la cunostiinta despre obligatiile financiare ce ii revin in cadrul asociatiei de proprietari si data de scadenta
Legal,in conformitate cu art 49 din L nr 230/2007
Penalizarile nu vor fi mai mari de 0.,2% pentru fiecare zi de intarziere si se va aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata,fara ca suma penalizarilor sa paota depasi suma la care s-au aplicat
Eu nu sunt restant. Am fost trecut restantier impreuna cu alti locatari. Doar ca sa achitam mai devreme de termenul stabilit. Adica 25 ale luni in curs. Dece sa achit mai devreme de 25? Este legal sa ma treaca restantier , daca sunt cu plata la zi?

Alte discuții în legătură

Pierderile de apa de la apometru pana la intrare in bloc. Pepe69 Pepe69 Sunt locatar intr-un bloc de locuinte cu 4 scari,cea de-a patra scara de fapt e o anexa ,care are apometru separat.De curand s-a spart o teava de apa rece care ... (vezi toată discuția)
Pierdere apa la asociatia de locatari arakys arakys Locuiesc la bloc si am montate apometre dar pe langa consumul inregistrat, platesc in plus si alte cantitati de apa. Este normal si legal ca asociatia sa ma ... (vezi toată discuția)
Plata pierderilor de apa ContSters61392 ContSters61392 Buna ziua. Detin un apartament dar de doi ani nu mai locuiesc la acea adresa deoarece m-am mutat.La respectiva asociatie se strang lunar cca 100 mc apa ... (vezi toată discuția)