Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Solicitare audit pentru asociatie locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Solicitare audit pentru asociatie locatari

Salutare,

Cum pot solicita un audit pentru asociatia de locatari unde locuiesc. Am impresia ca administratorul blocului face tot felul de "ingineri" .
Unde trebuie sa ma duc? Cui trebuie sa ma adresez si ce sa fac?

Astept raspunsurile voastre!

Va multumesc!

chyp, utilizator
Incercati la primarie.. o alta solutie ar fi sa fie convocata Adunarea Generala a locatarilor (proprietarilor) si sa decida aceasta angajatrea unui auditor care sa verifice activitatea administratorului
Initial clarificati statutul juridic al asociatiei dvs,avand in vedere ca normele in vigoare prevad dispozitii obligatii si drepturi la nivelul asociatiilor de proprietari
Art 55 Consiliile locale ,cu sprijinul aparatului propriu al consiliilor judetene ,
respectiv al Consiliului General al Municipiului Bucuresti ,exercita controlul asupra activitatii financiar-contabile din cadrul asociatiilor de proprietari,din oficiu ori la solicitarea unuia sau mai multor membri ai asociatiei de proprietari
Am inteles. Dar culmea este ca adunarea generala este mana in mana cu administratorul , eu am 10 m apa, iar ei toti au cate 2m familie cu 3-4 persoane.

Acum mai nou. Intretinerea trebuie achitata pana pe 25 ale luni. Ei au hotarat ca daca nu o achiti cand o afiseaza ( adica cand vrea administratorul si comitetul ) . Daca nu platesti in 3-4 zile de cand o afiseaza , chiar daca termenul este pana pe 25 , ne trece rastantieri. Explicatia ca sa ne grabeasca sa platim ! Este ok? Comitetul poate lua decizia asta ?

Multumesc,
chyp, utilizator
Conform normelor in vigoare exista obligativitatea acordarii unui termen de plata ,
limitat intre data de afisare si data scadenta ex pentru luna aprilie 2011 data afisarii 16.04.2011-03.05.2011
Administratorul de imobil; este simplu angajat al asociatiei de proprietari,avand obligatia executarii deciziilor dispuse de adunarea generala,comitetul executiv si presedintele de asociatie
Este obligatoriu si legal prevazut a pune la dispozitia contribuabilului proprietar termen in care sa ia la cunostiinta despre obligatiile financiare ce ii revin in cadrul asociatiei de proprietari si data de scadenta
Legal,in conformitate cu art 49 din L nr 230/2007
Penalizarile nu vor fi mai mari de 0.,2% pentru fiecare zi de intarziere si se va aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata,fara ca suma penalizarilor sa paota depasi suma la care s-au aplicat
Eu nu sunt restant. Am fost trecut restantier impreuna cu alti locatari. Doar ca sa achitam mai devreme de termenul stabilit. Adica 25 ale luni in curs. Dece sa achit mai devreme de 25? Este legal sa ma treaca restantier , daca sunt cu plata la zi?