avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Sunt nascuta in august 1969.Angajata la 1.12.1987.Am lucrat intr-o fabrica de armament in conditii speciale pana in iulie 2003(din care 2 ani gr 2 de munca si restul grupa 1.)Din iulie 2003 pana in 3 septembrie 2003 am beneficiat de ordonanta , cand m-am angajat la o fabrica de confectii,pana in prezent. Cand m-as incadra la pensie normal si cand anticipat?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 20:55, 17 Mai 2011
kkarleta a scris:
Sunt nascuta in august 1969.Angajata la 1.12.1987.

Varsta standard de pensionare este 63 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

kkarleta a scris:
Am lucrat intr-o fabrica de armament in conditii speciale pana in iulie 2003(din care 2 ani gr 2 de munca si restul grupa 1.)

Va rog sa reveniti cu clarificari in privinta perioadelor lucrate in grupe de munca si in conditii speciale. Pana in 1 aprilie 2001 s-a lucrat in grupe de munca, ulterior acestei date s-a lucrat in conditii deosebite si speciale. Precizati daca perioada lucrata in grupa I de munca a fost asimilata conditiilor speciale si daca aveti adeverinta in acest sens.
Da,este trecut in cartea de munca conditii deosebite si speciale. Doar ce am lucrat dupa 2003,in domeniul confectiilor nu are nimic specificat.
kkarleta a scris:
Da,este trecut in cartea de munca conditii deosebite si speciale. Doar ce am lucrat dupa 2003,in domeniul confectiilor nu are nimic specificat.

Cred ca nu m-ati inteles. :)

De cand si pana cand ati lucrat in conditii deosebite, de cand si pana cand ati lucrat in conditii speciale? Trebuie sa scrieti perioadele sau anii si lunile, cat mai exact. Scrieti aici ceea ce este mentionat in carnetul de munca, asa este perfect.

Totusi, unde ati lasat grupele de munca din primul mesaj? :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie bob195 bob195 Buna !Sotia a lucrat ca sudor 17 ani,acum are 47de ani.La ce virsta se poate pensiona ?Multumesc ! (vezi toată discuția)
Cum poți afla daca Carmeneni Carmeneni Cum poți să știu că îndeplinesc condițiile de pensionare, dacă am lucrat în condiții speciale și deosebite? La ce instituțiile mă pot adresa? (vezi toată discuția)
Pensionare Vasile_1962 Vasile_1962 Buna ziua!!Sunt nascut la 21 iul 1962 .Din iulie 1987 lucrez pe platforme petroliere marine respectiv grupa 1 apoi a devenit conditii speciale [deosebite] de ... (vezi toată discuția)