Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta - miner
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta - miner

am 20 de ani si 8 luni vechime 100% subteran si 40 de ani varsta vreau sa va intreb daca nu o sa mai lucrez pana la 45 de ani voi beneficia de pensie va multumesc
Legea 263/2010
Art. 30
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:
a) unitatile miniere, pentru personalul care isi desfasoara activitatea in subteran cel putin 50% din timpul normal de munca in luna respectiva;

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
b) conform tabelului nr. 2, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in locurile de munca incadrate in alte conditii de munca prevazute la art. 29 alin. (2) si in conditii speciale prevazute la art. 30 alin. (1);

Art. 56
(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a) si f).
(2) Pentru persoanele prevazute la alin. (1), reducerea varstei standard de pensionare este de:
a) 20 de ani, pentru cele prevazute la art. 30 alin. (1) lit. a);

Deci limita de varsta la 45 de ani,reducere de 20 de ani din 65.Pana la 45 de ani nu puteti beneficia de pensie.Exceptie:pensie de invaliditate.