Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara dupa 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara dupa 18 ani

buna ziua,sotul meu are o fica dintr-o casatorie anterioara care a implinit 18 ani in 20 martie 2011,as dorii sa-mi spuneti in ce conditii este obligat in continuare la plata pensiei alimentare.mentionez ca este divortat de 16 ani iar pina la virsta de 18 ani a achitat pensia stabilita de instanta.va multumesc.
Daca fiica urmeaza cursurile unei institutii de invatamant la zi, pana la 26 de ani.
am inteles ca este la seral .
Daca este majora si isi continua studiile, este obligat la pensie, pana la incheierea studiilor, dar nu mai taryiu de implinirea varstei de 25 ani de regula, sau 26 ani, functie de durata acestora.

Daca este la seral probabil are o slujba. In acest caz trebuie sa stiti exact locul de munca, pentru ca instanta sa primeasca confirmarea de la acea firma sau unitate economica, in cazul in care tatal ei, va cere sistarea pensiei.
ContSters122901, utilizator
asteptati sa promoveze fiica actiune pt pensie intretinere.
trebuie sa faca dovada continuarii studiilor.
din cite stiu eu, fica trebuie sa faca dovada studiilor in instanta doar in cazul in care urmeaza cursuri de zi ,are o situatie buna la invatatura si nu are absente/