avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere la locul de munca dupa concrediul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere la locul de munca dupa concrediul de crestere a copilului

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de crestere a copilului. Contractul meu de munca este suspendat.
Intrebarea mea este urmatoarea: cand voi decide sa ma intorc la munca sunt obligata sa ma intorc la aceeasi firma (eventual sa-mi depun demisia si sa astept perioada de preaviz)? Sau pot merge la o alta firma fara sa trebuiasca sa mai astept perioada de preaviz?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:37, 17 Mai 2011
trebuie sa va intoarceti la aceeasi firma si sa le inaintati demisia. in privinta preavizului va intelegeti cu ei
Multumesc frumos
Cu placere
geo240585 a scris:

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de crestere a copilului. Contractul meu de munca este suspendat.
Intrebarea mea este urmatoarea: cand voi decide sa ma intorc la munca sunt obligata sa ma intorc la aceeasi firma (eventual sa-mi depun demisia si sa astept perioada de preaviz)? Sau pot merge la o alta firma fara sa trebuiasca sa mai astept perioada de preaviz?

Va multumesc


Nu trebuie sa va dati demisia , puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor incepand cu ziua urmatoare celei in care terminati CCC.
Cand se inregistrau la ITM deciziile de incetare a contractului de munca cu acordul partilor intotdeauna cereau atasata demisia angajatului. Angajatul are un contract de munca care cu siguranta prevede o perioada de preaviz ce trebuie respectata

Alte discuții în legătură

Art 55 b cu preaviz? cporanc cporanc Am facut cerere pt incetarea contractului de munca cu art 55 lit.b, dar am folosit si termenul de preaviz referitor la cate zile mai lucrez acolo.NU am folosit ... (vezi toată discuția)
Schimbare job dupa maternitate ibitza78 ibitza78 Acum sunt in concediu de maternitate, iar pe 09.12.2011 trebuie sa ma introc la lucru. Mi-am gasit un nou job si nu mai vreau sa ma intorc la firma la care ... (vezi toată discuția)
Preaviz viovio viovio buna ziua avand functia de contabil durata preavizului este de max 15 zile, in cazul demisiei? legea este 53/2003 art 55 lit b? multumesc (vezi toată discuția)