Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intoarcere la locul de munca dupa concrediul de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intoarcere la locul de munca dupa concrediul de crestere a copilului

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de crestere a copilului. Contractul meu de munca este suspendat.
Intrebarea mea este urmatoarea: cand voi decide sa ma intorc la munca sunt obligata sa ma intorc la aceeasi firma (eventual sa-mi depun demisia si sa astept perioada de preaviz)? Sau pot merge la o alta firma fara sa trebuiasca sa mai astept perioada de preaviz?

Va multumesc
trebuie sa va intoarceti la aceeasi firma si sa le inaintati demisia. in privinta preavizului va intelegeti cu ei
Multumesc frumos
Cu placere
geo240585 a scris:

Buna ziua,

In prezent ma aflu in concediu de crestere a copilului. Contractul meu de munca este suspendat.
Intrebarea mea este urmatoarea: cand voi decide sa ma intorc la munca sunt obligata sa ma intorc la aceeasi firma (eventual sa-mi depun demisia si sa astept perioada de preaviz)? Sau pot merge la o alta firma fara sa trebuiasca sa mai astept perioada de preaviz?

Va multumesc

Nu trebuie sa va dati demisia , puteti solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor incepand cu ziua urmatoare celei in care terminati CCC.
Cand se inregistrau la ITM deciziile de incetare a contractului de munca cu acordul partilor intotdeauna cereau atasata demisia angajatului. Angajatul are un contract de munca care cu siguranta prevede o perioada de preaviz ce trebuie respectata