Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... firma de recuperari te poate executa silit?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

firma de recuperari te poate executa silit?

BUNA ZIUA!VA RAMAN RECUNOSCATOR DK M-ATZI PUTEA INDRUMA ASUPRA UNUI LUCRU PE CARE O SA VI-L EXPLIC PE SCURT:AM CONTRACTAT UN CREDIT SI AM AVUT 3 RATE RESTANTE.IN MOMENTUL IN CARE M-AM DEPLASAT LA BCR AKOLO MI-AU ZIS CA M-AU DAT LA O FIRMA DE RECUPERARI, EU EXPLICANDU-LE CA VRWEAUS A PLATESC DIN RESTANTZE INSA EI SPUNADU-MI CA NU II MAI INERESEAZA.ESTE NORMAL CA BCR-UL SA-MI VANDA IDENTITATEA MEA UNEI FIRME DE RECUPERARI FARA SA FIU INSTIINTZAT?AM SUNAT LA FIRMA RESPECTIVA EI MI-UA CERUT SA PUN 1000 RON DIN DATORIE, NICI MACAR NU AVEAU ADRESA MEA CORECTA ACOLO.LE-AM CERUT UN GRAFIC DE REESALONARE MOMENT IN CARE EI MI-AU MAI CERUT INK 1000 RON IN 2 PLATZI.AS VREA SA STIU FIRMA DE RECUPERARI MA POATE EXECUTA SILIT?AU CAEST DREPT?SUNT OBLIGATZI SA-MI TRIMITA UN GRAFIC DE REESALONARE NU?DK EU NU LE DADEAM ADRESA CORECTA MA PUTEAU ACTIONA IN INSTANTZA NEAAVND DOMICILILU MEU?VA MULTZUMESC..CE MA SFATUITZI SA FAC?
nu va pot executa silit atata vreme cat dvs v-ati manifestat intentia de a va achita creditul cu penalitati cu tot. i-ati notificat in scris ca doriti sa achitati creditul integral?
In primul rand, va rog sa nu mai scrieti cu litere mari, este foarte obositor la citit.
Apoi, incercati sa nu mai folositi sistemul de mesenger, cu k, tz, etc...si fiti mai atent la ortografie, sunteti roman.
Banca nu v-a vandut identitatea, ci a cesionat creanta dvs. catre o firma de recuperari, care a platit in locul dvs. datoria si acuma incearca sa-si recupereze investitia plus ceva profit.
Totul este legal, iar firma de recuperare nu este obligata la nici o intelegere de esalonare cu dvs. asta o puteati face la timpul potrivit cu banca.
Acuma este prea tarziu.
Nu este neaparat nevoie ca banca sa fi cesionat creanta unei firme de recuperari pentru a apela la serviciile acesteia. Pot apela pur si simplu solicitand ajutorul firmei de recuperare. Firma de recuperare poate executa silit in baza unei executari judecatoresti. Au tot dreptul sa faca asta.
Va multumesc pentru ce mi-ati raspuns.Nu am avut cum sa ajung la o intelegere cu banca deoarece nu m-a instiintat de inetntiile ei.Cand eu am mers sa platesc o parte din restanta domnii de la banca m-au informat ca nu ii mai intereseaza, in rest nu mai mi-au zis nimic.Apoi eu ma sunat la firma de recuperari confirmandu-le adresa corecta si numarul de telefon deoarece in baza lor de date figuram cu o lata adresa.Spuneti-mi va rog firma de recuperari nu avea datele mele din dosarul de la banca?Sau au invocat o adresa gresita pe motiv sa treaca timpul, sa creasca penalitatile?Cum ma sfatuiti sa procedez?Va multumesc
Va multumesc pentru cele scrise.Spuneti-mi va rog cum ar tb sa fac acea notificare si unde sa o trimit mai exact?Cum as putea avea o confirmare ca a ajuns la ei notificarea?Multumesc