Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchidere societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchidere societate

Detin o societate comerciala infiintata in 2004,pe cand eram student,societate care are in activ un spatiu comercial cumparat pe firma,societate care de 2 ani are suspendata activitatea deoarece sant medic si mai am o societate prin care prestez servicii medicale, legea interzicindu-mi sa desfasor si alte activitati.As vrea sa desfiintez societatea respectiva si sa vind spatiul respectiv.Cum e legal,ce pasi trebuie sa fac,ce trebuie sa platesc la stat,societatea fiind platitoare de TVA. Mentionez ca societatea nu are datorii; Multumesc anticipat!
Mai intai vindeti spatiul, care este pe numele firmei, apoi treceti la inchiderea acesteia.
Daca spatiul e pe numele firmei si firma are activitatea suspendata pina in 2012 cum trebuie procedat?vreau mai multe detalii! ce se plateste daca se returneaza tva-ul etc.
Videodek, utilizator

As vrea sa desfiintez societatea respectiva si sa vind spatiul respectiv.Cum e legal,ce pasi trebuie sa fac

Procedura presupune 3 etape
dizolvare - lichidare - radiere
Ce se face intii?
vanzarea sau dizolvarea-lichidarea-radierea si dupa aia vanzarea.
Videodek a scris:

Ce se face intii?
vanzarea sau dizolvarea-lichidarea-radierea si dupa aia vanzarea.

Avand in vedere ca soc are activitatea suspendata dpdv legal nu puteti sa vindeti activul !!
Ca urmare vanzarea se va face cu ocazia lichidarii