Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dzolvare - lichidare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dzolvare - lichidare

Se pot porni demersurile de lichidare si dizolvare a unui SRL cu asociat unic daca nu s-a platit ultima transa de impozit avand in vedere ca procedura dureaza cca 2-3 luni, interval in care se poate plati impozitul?
Se poate in conditiile legii si daca debitul
datorat este de peste 45.000 lei.
Puteti demara dizolvarea-lichidarea in conformitate cu art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale republicata. In prima faza veti depune hotararea AGA la registrul comertului, iar dupa trecerea a trezeci de zile de la publicarea acesteia in Monitorul Oficial, in etapa a doua va trebui sa prezentati in setul de acte pentru radierea societatii si certificatul de atestare fiscala, care desigur nu o sa va fie eliberat daca aveti datorii la stat.
..Mai exact, prima etapa a procedurii de desfiintare voluntara a firmei, respectiv etapa dizolvarii, va fi initiata in baza Deciziei Asociatului Unic de dizolvare a firmei.

Respectiva hotarare se va publica in Monitorul Oficial, urmand ca dupa scurgerea termenului legal, daca nimeni nu va face opozitie la Decizia d-voastra de dizolvare, sa puteti trece la etapa urmatoare, in care veti depune dosarul de radiere, impreuna cu Bilantul Contabil de Lichidare si Certificatul eliberat de ANAF, care atesta faptul ca firma nu are datorii catre stat.

Dupa cum vedeti, exista si cateva chestiuni, de care trebuie sa tineti cont:
1) exista posibilitatea ca cineva sa faca opozitie la decizia d-voastra de dizolvare;
2) nu puteti trece in etapa de radiere, decat daca veti putea prezenta un Certificat de atestare fiscala imaculat.

In practica, prima etapa dureaza cam 5-6 saptamani...