Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale vanzarea imobilului aflat in patrimoniul societatii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

vanzarea imobilului aflat in patrimoniul societatii

Buna seara.

Care este varianta cea mai profitabila pentru un vanzator in cazul in care imobilul aflat spre vanzare se afla in patrimoniul societatii la care este unic asociat? Vanzarea imobilului de catre societate (caz in care trebuie platit TVA, impozit pe profit si impozit pe dividente) sau aducerea acelui imobil in proprietate privata (si aici am nevoie de sfatul dumneavoastra: cum se procedeaza?) si apoi vanzarea acestuia.

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Va dizolvati societatea si constructia va revine d-voastra in patrimoniul personal, operati apoi modificarea in Cartea funciara, atentie se plateste totusi un impozit pe transferul de proprietate, dupa care o vindeti cui doriti, iar d-voastra daca mai doriti sa faceti afaceri va infiintati alta firma, oricum costa mai putin decat alte variante.
Multumesc pentru raspuns.
Aceasta dizolvare se face prin hotarare AGA? Imi puteti da mai multe detalii? Va multumesc
Da, dizolvarea se face prin decizia asociatului unic, prin care se decide dizovarea fara lichidare a societatii, iar bunurile societatii ( si le dati toate detaliile constructiei pt. ca ei va elibereaza la sfarsit un document cu aceste detalii) va revin d-voastra ca asociat unic. Asteptati 30 de zile de la publicarea in Mon. Oficial si purcedeti la etapa a 2-a si ultima de radiere a societatii.