Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii pensie privata pilonul III
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

pensie privata pilonul III

cum trec pe statul de plata o pensie privata pilonul 3 in limita maxima de 200 euro?
baronio76 a scris:

cum trec pe statul de plata o pensie privata pilonul 3 in limita maxima de 200 euro?

Pensia privata nu se trece in statul de plata.
Contributia la pensia facultativa,pilonul III se trece pe statul de plata ,este deductibila fiscal,poate fi de minim 45 ron /luna si poate fi platita de angajator sau angajat.

Va rog mult,sa-mi explicati cum se face aceasta deducere,deoarece contabila o opreste din salariul net,la retinerisi in plus a spus ca trebuie sa o platesc din mana ,nu e obigat angajatorul sa o vireze. Va rog sa ma lamuriti.Multumesc!
.
chirileanucoca, utilizator
baronio76 a scris:

cum trec pe statul de plata o pensie privata pilonul 3 in limita maxima de 200 euro?

O persoana poate contribui la acest sistem de pensii cu cel mult 15% din venitul brut si poate beneficia de pensie cand implineste 60 de ani.
Contributiile in acest sistem sunt deductibile fiscal in limita a 200 euro pentru angajator si 200 euro pentru angajat.

Se trece pe o rubrica separata.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deductibilitatea consta in scaderea contravalorii primelor virate in limita a 200 de EUR din impozitul pe venit.