avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1932 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Sunt PFA, cum inregistrez o factura cu taxare inversa ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Sunt PFA, cum inregistrez o factura cu taxare inversa ?

Buna ziua,

Sunt PFA , neplatitor de TVA si am achizitionat lemne, evident cu factura cu taxare inversa. Acum eu cum consider aceasta factura : in valoare ei mentionata pe factura sau trebuie sa mentionez eu TVA-ul aferent ( si neplatit)?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: aniela parvu , utilizator 08:22, 19 Mai 2011
Neplatitorii de tva inregistreaza tva in valoarea marfii, bunurilor sau pe costuri.
Platitori de tva inregistreaza tva in acelasi timp ca deductibila si colectata
Ok, pentru ca nu mi-e prea clar: eu inregistrez valoarea facturii fara nici o alta mentiune de TVA. Asa este?
cel care a aplicat masurile de simplificare a gresit.
trebuia sa factureze lemnele cu tva, intrucat cumparatorul nu este platitor de tva.
dvs. inregistrati totalul din factura, fara alte mentiuni cu privire la tva.
Multumesc frumos, exact asta intelesesem si eu dupa ce am citit despre taxarea inversa - ca nu trebuia sa fie fara TVA la mine....
Ultima modificare: Joi, 19 Mai 2011
aniela parvu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie intracomunitara. declaratie vasile15 vasile15 Buna ziua!Doresc sa ma ajutati cu ceva informatii daca se poate... 1.Tocmai ce mi-am deschis un pfa,mentionez ca nu am contabil si doresc sa fac o achizitie ... (vezi toată discuția)
Taxare inversa lemn lenareg lenareg Ce pierd eu ca SC platitor de TVA daca cumpar cherestea de la SC neplatitoare de TVA ,iar eu o revand .(pot factura cu taxare inversa?) (vezi toată discuția)
Taxarea inversa la tva carmen72 carmen72 Va rog sa ma ajutati?? Ce inseamna taxarea inversa??? cine plateste tva-ul de fapt??? am inteles ca furnizorul scrie taxare inversa pe factura, beneficiarul ... (vezi toată discuția)