Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Sunt PFA, cum inregistrez o factura cu taxare inversa ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Sunt PFA, cum inregistrez o factura cu taxare inversa ?

Buna ziua,

Sunt PFA , neplatitor de TVA si am achizitionat lemne, evident cu factura cu taxare inversa. Acum eu cum consider aceasta factura : in valoare ei mentionata pe factura sau trebuie sa mentionez eu TVA-ul aferent ( si neplatit)?

Multumesc.
Neplatitorii de tva inregistreaza tva in valoarea marfii, bunurilor sau pe costuri.
Platitori de tva inregistreaza tva in acelasi timp ca deductibila si colectata
Ok, pentru ca nu mi-e prea clar: eu inregistrez valoarea facturii fara nici o alta mentiune de TVA. Asa este?
cel care a aplicat masurile de simplificare a gresit.
trebuia sa factureze lemnele cu tva, intrucat cumparatorul nu este platitor de tva.
dvs. inregistrati totalul din factura, fara alte mentiuni cu privire la tva.
Multumesc frumos, exact asta intelesesem si eu dupa ce am citit despre taxarea inversa - ca nu trebuia sa fie fara TVA la mine....
aniela parvu, utilizator