avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Taxare inversa lemn
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Taxare inversa lemn

Ce pierd eu ca SC platitor de TVA daca cumpar cherestea de la SC neplatitoare de TVA ,iar eu o revand .(pot factura cu taxare inversa?)
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 16:46, 14 Mai 2014
Potrivit Cod fiscal:

ART. 160 Măsuri de simplificare

(1) Prin excepţie de la prevederile art. 150 alin. (1), în cazul operaţiunilor taxabile persoana obligată la plata taxei este beneficiarul pentru operaţiunile prevăzute la alin. (2). Condiţia obligatorie pentru aplicarea taxării inverse este ca atât furnizorul, cât şi beneficiarul să fie înregistraţi în scopuri de TVA conform art. 153.

(2) Operaţiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:
....
b) livrarea de masă lemnoasă şi materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările şi completările ulterioare.
....

(3) Pe facturile emise pentru livrările de bunuri/prestările de servicii prevăzute la alin. (2) furnizorii/prestatorii nu vor înscrie taxa colectată aferentă. Beneficiarii vor determina taxa aferentă, care se va evidenţia în decontul prevăzut la art. 156^2, atât ca taxă colectată, cât şi ca taxă deductibilă. Beneficiarii au drept de deducere a taxei în limitele şi în condiţiile stabilite la art. 145 - 147^1.

(4) De aplicarea prevederilor prezentului articol sunt responsabili atât furnizorii, cât şi beneficiarii. Prin norme se stabilesc responsabilităţile părţilor implicate în situaţia în care nu s-a aplicat taxare inversă.


Deci sunteti obligat sa aplicati taxare inversa la livrare de masă lemnoasă şi materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent cum ati achizitionat.

Pierdati doar daca lemnul cumparat este mai scump decat daca l-ati achizitiona de la un platitor de TVA (care v-ar factura cu TVA prin taxare inversa).
Ultima modificare: Luni, 12 Mai 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
Pretul de cumparare este acelasi de 580 lei de la neplatitor de tva si de la platitor de vanzare este de 650 lei cu TVA
lenareg a scris:

Pretul de cumparare este acelasi de 580 lei de la neplatitor de tva si de la platitor de vanzare este de 650 lei cu TVA



Atunci nu pierdeti.
Da, dar la achizitie de la NEplatitor de TVA 1MC=580LEI, pe cand pretul de achizitie de la platitor este 1mc=468 lei, restul pana la 580 este TVA.
Daca la achizitie de la neplatitori se aplica taxarea inversa, adica eu la cumparare am vreo obligatie sau numai la venzare facturez cu taxare inversa?
Va mumtumesc .
lenareg a scris:

Da, dar la achizitie de la NEplatitor de TVA 1MC=580LEI, pe cand pretul de achizitie de la platitor este 1mc=468 lei, restul pana la 580 este TVA.
Daca la achizitie de la neplatitori se aplica taxarea inversa, adica eu la cumparare am vreo obligatie sau numai la venzare facturez cu taxare inversa?
Va mumtumesc .


Cand se vorbeste de pret achizitie la societati, in general se vorbeste fara TVA. Deci e clar ca daca pretul de achiz. este 468 lei (cu tva prin taxare inversa), castigul v-oastra e mai mare. Daca achiz de la persoane neplatitoare de TVA veti achita 580 lei, fata de 468 lei.

Deci si la achizitie, furnizorul d-voastra platitor de TVA va aplica taxare inversa, d-voastra achitand doar 468 lei.

E mai avantajos sa achizitionati de la platitori de TVA.

Conditia aplicarii taxari inverse este ca ambii parteneri sa fie inreg in scopuri de TVA.
Ultima modificare: Miercuri, 14 Mai 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxare inversa gabriolet gabriolet Buna ziua, doresc sa ma lamuriti in legatura cu o problema . Detin de scurt timp un depozit de material lemnos(lemn de foc), si vand lemn catre primarii si ... (vezi toată discuția)
Factura cu tva sau fara? calin1973 calin1973 Buna ziua Am achizitionat (ca si SRL platitor de TVA) 3.5 mc cherestea de rasinoase (fara TVA conform legislatiei - cu taxare inversa). Eu trebuie sa vand ... (vezi toată discuția)
Sunt magazin cu vanzare en detail. urmuzache urmuzache buna ziua , sunt magazin cu vanzare en detail .Statie peco . am achizitionat carbune din lemn cu taxare inversa . este corect si daca noi trebuie sa vindem ... (vezi toată discuția)