Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Urgent - cont 3023 Materiale pt ambalat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Urgent - cont 3023 Materiale pt ambalat

Buna ziua,

Cum se face contarea unui plus de inventar la materiale de ambalat, va rog?

Multumesc anticipat,
Va rog, puteti sa-mi raspundeti?
Exemplu: In urma inventarului efectuat la 31 decembrie, se constata un plus de inventar la stocurile de natura ambalajelor in valoare de 2.300 lei. Inregistrarea in contabilitate va fi:
381 608 2.300 lei
Ambalaje Cheltuieli privind ambalajele

Mentionez ca nu sunt ambalaje, ci materiale de ambalat 3023.
Atunci 3023 602
mi-a spus cineva ca, clasa 6 nu are ce cauta pe credit...

?