Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stocuri
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stocuri

Am un stoc care este pastrat in custodie de alta societate.Care ar fi articolele contabile prin care se evidentiaza aceasta situatie
Buna ziua,

Se utilizeaza conturile :
351 " Materii si materiale aflate la terti"
354 " Produse aflate la terti
Mai jos gasiti un extras din OMFP:

GRUPA 35 "STOCURI AFLATE LA TER􀄟I"
Din grupa 35 "Stocuri aflate la ter􀄠i" fac parte:
Contul 351 "Materii 􀃺i materiale aflate la ter􀄠i"
Cu ajutorul acestui cont se 􀄠ine eviden􀄠a existen􀄠ei 􀃺i mi􀃺􀁆􀄃rii stocurilor de materii
prime, materiale consumabile 􀃺i materiale de natura obiectelor de inventar trimise la ter􀄠i,
pentru prelucrare sau în custodie.
Contul 351 "Materii 􀃺i materiale aflate la ter􀄠i" este un cont de activ.
În debitul contului 351 "Materii 􀃺i materiale aflate la ter􀄠i" se înregistreaz􀄃:
- valoarea la pre􀄠 de înregistrare a materiilor prime, materialelor consumabile 􀃺i
materialelor de natura obiectelor de inventar aflate la ter􀄠i (301, 302, 303).
În creditul contului 351 "Materii 􀃺i materiale aflate la ter􀄠i" se înregistreaz􀄃:
- valoarea materiilor prime, materialelor consumabile 􀃺i materialelor de natura
obiectelor de inventar intrate în gestiune, aduse de la ter􀄠i (301, 302, 303);
- sc􀄃derea din gestiune a materiilor prime, materialelor consumabile 􀃺i materialelor de
natura obiectelor de inventar aflate la ter􀄠i, constatate lips􀄃 la inventar (601, 602, 603);
- sc􀄃derea din gestiune a materiilor prime, materialelor consumabile 􀃺i materialelor de
natura obiectelor de inventar aflate la ter􀄠i, distruse de calamit􀄃􀄠i (671).
S oldul contului reprezint􀄃 valoarea materiilor prime, materialelor consumabile 􀃺i
materialelor de natura obiectelor de inventar aflate la ter􀄠i.
Contul 354 "Produse aflate la ter􀄠i"
Cu ajutorul acestui cont se 􀄠ine eviden􀄠a stocurilor de produse trimise la ter􀄠i, pentru
prelucrare sau în custodie.
Contul 354 "Produse aflate la ter􀄠i" este un cont de activ.
În debitul contului 354 "Produse aflate la ter􀄠i" se înregistreaz􀄃:
- valoarea la pre􀄠 de înregistrare a produselor (semifabricatelor, produselor finite sau
produselor reziduale) trimise la ter􀄠i (341, 345, 346).
În creditul contului 354 "Produse aflate la ter􀄠i" se înregistreaz􀄃:
- valoarea produselor intrate în gestiune, aduse de la ter􀄠i (341, 345, 346);
- sc􀄃derea din gestiune a produselor aflate la ter􀄠i pentru care s-au întocmit documente
de livrare sau constatate lips􀄃 la inventar (607).
Soldul contului reprezint􀄃 valoarea la pre􀄠 de înregistrare a produselor aflate la ter􀄠i.
Con􀄠inutul 􀃺i func􀄠iunea conturilor 356 "Animale aflate la ter􀄠i", 357 "M􀄃rfuri aflate la
ter􀄠i" 􀃺i 358 "Ambalaje aflate la ter􀄠i" sunt similare cu cele ale conturilor prezentate în
aceast􀄃 grup􀄃.
Nu ati mentionat ce fel e stocul (marfa, produse, etc). Dar potrivit ordin 3055/2009:

35. STOCURI AFLATE LA TERŢI

351. Materii şi materiale aflate la terţi (A)
354. Produse aflate la terţi (A)
356. Animale aflate la terţi (A)
357. Mărfuri aflate la terţi (A)
358. Ambalaje aflate la terţi (A)

GRUPA 35 "STOCURI AFLATE LA TERŢI"
Din grupa 35 "Stocuri aflate la terţi" fac parte:
Contul 351 "Materii şi materiale aflate la terţi"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa existenţei şi mişcării stocurilor de materii prime, materiale consumabile şi materiale de natura obiectelor de inventar trimise la terţi, pentru prelucrare sau în custodie.

deci predare in custodie 351 = 301, revenire din custodie 301 = 351

Pt celelalte, 354, etc, ce am scris pt 351 aplicati similar.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc mult amandorura!!! O zi buna!
Chris-Cross, utilizator
Revin cu o intrebare legata de acst subiect:cu tva-ul aferent intrarii de marfa ce fac?il trec pe neexigibil si in momentul in care vand il repun?Sau cum se procedeaza?
Chris-Cross a scris:

Revin cu o intrebare legata de acst subiect:cu tva-ul aferent intrarii de marfa ce fac?il trec pe neexigibil si in momentul in care vand il repun?Sau cum se procedeaza?

Nu am inteles exact ce ati intrebat.