Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cont 308
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cont 308

Ce se poate face daca in balanta contul 303 are sold debitor 3886 lei si contul 308 sold creditor 3886 lei? Se pot inchide? Ce ar trebuie sa fac? Sa dau toate obiectele de inventar in afara bilantului si pe urma sa inchid contul 308? Nu prea mi-e clar cu acest cont 308. Si daca este asa, ce inreg contabile trebuie sa fac?
:O..pai nu-i problema ca ai ct. deb. la 303....Nu ai casat Obiectele de inventar..
apoi cind le-ai dat in consum cum a-ti inregistrat?.603=?
dar ct. 308 este-dif. de pret la materiale prime..
nu are nici o legatura cu 303?
Poate ati gresit la exprimare..
"In creditul contului 308 "Diferente de pret la materii prime si materiale" se inregistreaza:
- diferentele de pret in minus, aferente materiilor prime, materialelor consumabile si materialelor de natura obiectelor de inventar achizitionate (301, 302, 303);
- diferentele de pret in plus aferente materiilor prime, materialelor consumabile si materialelor de natura obiectelor de inventar iesite din gestiune (601, 602, 603)"

Sa inteleg ca si ob inv se includ aici.....