Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cum cumpar de la persoane fizice?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cum cumpar de la persoane fizice?

Buna ziua!
Am deschis un service gsm si as vrea sa stiu care este forma legala a cumpararii telefoanelor gsm de la persoane fizice?
Daca cumpar de la o persoana fizica un telefon folosit pe care ulterior vreau sa-l vand ce acte trebuie completate de vanzator?
Parerea mea este ca va complicati un pic. Intr-adevar circuitul logic este cel descris de dv. achizitie obiect defect, reparatie si revanzare. Problema este ca daca puneti in vanzare telefoanele trebuie sa respectati prev. legale privind garantia si postgarantia aparatului, certificat de conformitate, precum si celelalte obligatii ca si cum dv. le-ati produce. De asemenea apar complicatii si in contabilitate dv. cumparind fara tva si la vinzare datorind tva care se calculeaza si la pretul de achizitie pe care l-ati platit ceea ce duce la o micsorare in final a adaosului dv. etc.
Mult mai simplu este sa va organizati ca si unitate de consignatie , in care pe baza de borderou si un contract de consignatie tipizat achzitionati aparatele utilizate de la populatie, platiti la achizitie c/val lui cu dispozitie de plata. le puneti in vanzare si datorati taxe numai pentru comisionul pe care il percepeti prin borderoul de achizitie. In fapt e aceeasi operatiune numai ca in a doua situatie la baza activitatii dv. sta Contractul de consignatie. Daca si mentionati clar in titlul magazinului si prin afise, si pe bon sau factura aceasta activitate si raspunderea dv. ulterioara este limitata, nu mai raspundeti pentru defectele ascunse ale marfii. Marfa se va vinde , fiind primita de la populatie conform clauzei "vazut placut". Va fi o mica problema cu cheltuielile de reparatie dar va va informa pe larg contabilul dv.