avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de consignatie gsm
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de consignatie gsm

buna ziua
am si e o intrebare
am un sercice gsm in cadrul caruia am si consignatie
cum as putea sa vand si eu telefoane dar nu in regim de consignatie
ca nu le lasa clientii.eu vreau sa le dau banii pe loc la clienti
si mai departe il vand eu cu cat vreau.se poate face asa ceva legal
si ce acte ar trebuii sau cum trebuie sa arate contractul de consignatie
astept raspuns
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 05:57, 13 Decembrie 2011
Daca nu e consignatie...(...) e donatie, sau ce sa fie oare...?!

1. Nu aveti decat sa inregistrati bunurile primite ca "donatie" - (cu contract care cuprinde toate datele asa zisului furnizor), pe venituri impozabile.

2. achizitii pe borderou( caz in care trebuie sa notati datele furnizorului, inclusiv autorizatia de comerciant ...care nu exista).

Si eu sunt curioasa cum s-ar putea pune in practica. Mi se pare ilegal!
Ultima modificare: Luni, 12 Decembrie 2011
Herra_, utilizator
Pe baza borderoului de achizitie? Ce spui Cori? Se practica si la electrocasnicele aduse la reparat si care apoi se revand de unitatile service.

Insa @mirelhome, va contraziceti in aceeasi postare:
[...]cum as putea sa vand si eu telefoane dar nu in regim de consignatie

si
si ce acte ar trebuii sau cum trebuie sa arate contractul de consignatie
:sorry:

am un sercice gsm in cadrul caruia am si consignatie
cum as putea sa vand si eu telefoane dar nu in regim de consignatie


...nu vrea consignatie, clientul vrea banii...
asta inseamna ca acel client care vrea banii jos este furnizor. Trebuie ca el sa dovedeasca provenienta telefoanelor (a marfii de pe borderoul de achizitii)....


Eu zic ca merge borderou de achizitie, pentru a intra in legalitate si pentru a putea efectua si plata catre cel de la care cumpara telefoanele. :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum cumpar de la persoane fizice? csongrasz csongrasz Buna ziua! Am deschis un service gsm si as vrea sa stiu care este forma legala a cumpararii telefoanelor gsm de la persoane fizice? Daca cumpar de la o ... (vezi toată discuția)
Documente necesare functionare intreprindere individuala -service calculatoare si gsm Dl_Sandu Dl_Sandu Care sunt documentele contabile obligatorii ce trebuie intocmite de o Intreprindere Individuala -service calculatoare si telefoane,neplatitoare de TVA,fara ... (vezi toată discuția)
Conditii functionare firma de amanet johnnyb999 johnnyb999 Buna ziua, Am incercat sa apelez la un avocat , contabil, dar se pare ca numeni nu stie exact ce si cum, si as dori sa deschid firma la sfarsitul ... (vezi toată discuția)