Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract de consignatie gsm
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract de consignatie gsm

buna ziua
am si e o intrebare
am un sercice gsm in cadrul caruia am si consignatie
cum as putea sa vand si eu telefoane dar nu in regim de consignatie
ca nu le lasa clientii.eu vreau sa le dau banii pe loc la clienti
si mai departe il vand eu cu cat vreau.se poate face asa ceva legal
si ce acte ar trebuii sau cum trebuie sa arate contractul de consignatie
astept raspuns
va multumesc
Daca nu e consignatie...(...) e donatie, sau ce sa fie oare...?!

1. Nu aveti decat sa inregistrati bunurile primite ca "donatie" - (cu contract care cuprinde toate datele asa zisului furnizor), pe venituri impozabile.

2. achizitii pe borderou( caz in care trebuie sa notati datele furnizorului, inclusiv autorizatia de comerciant ...care nu exista).

Si eu sunt curioasa cum s-ar putea pune in practica. Mi se pare ilegal!
Herra_, utilizator
Pe baza borderoului de achizitie? Ce spui Cori? Se practica si la electrocasnicele aduse la reparat si care apoi se revand de unitatile service.

Insa @mirelhome, va contraziceti in aceeasi postare:
[...]cum as putea sa vand si eu telefoane dar nu in regim de consignatie

si
si ce acte ar trebuii sau cum trebuie sa arate contractul de consignatie
:sorry:

am un sercice gsm in cadrul caruia am si consignatie
cum as putea sa vand si eu telefoane dar nu in regim de consignatie

...nu vrea consignatie, clientul vrea banii...
asta inseamna ca acel client care vrea banii jos este furnizor. Trebuie ca el sa dovedeasca provenienta telefoanelor (a marfii de pe borderoul de achizitii)....

Eu zic ca merge borderou de achizitie, pentru a intra in legalitate si pentru a putea efectua si plata catre cel de la care cumpara telefoanele. :)