Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ordin de compensare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ordin de compensare

Ordinul de compensare poate fi emis pe o data anterioara achizitiei formularelor de compensare?
se poate , dar ... fortat , evident ; dar de ce conteaza data ?
deoarece am primit adresa de infiintare a popririi asiguratorie ,eu fiind tert poprit dar avand si sume de recuperat de la debitor si doream sa compensez sumele cu o data anterioara instiintarii
lucrurile se complica un pic : daca antedatati compensarea , practic nu mai aveti calitate de tert poprit la data infiintarii popririi in timp ce clientul dvs este dator ; ar trebui ca si clientul sa opereze compensarea la aceeasi data cu dvs, dar nu cred ca poate pentru ca deja a comunicat executorului ca datoreaza sume ; sper ca am inteles despre ce este vorba in speta :)
Daca aveti sume de recuperat de la client eu zic sa scrieti o adresa catre executor in acest sens. Nu cred ca are voie sa puna poprire pe intreaga suma datorata de dvs daca aveti si de recuperat.
Totodata, eu zic sa nu va complicati viata prin compensari antedatate ca nu stiti niciodata ce se poate intampla si o sa aveti probleme si mai mari.