Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare

in 1998 ,mama a lucrat ca zilier in agricultura timp de 6 luni; aceasta perioada poate contribui la calculul vechimii in munca, in vederea pensionarii?a implinit 56 ani in ianuarie 2011;pentru aceasta perioada nu a platit nici o contributie catre stat
Constituie stagiu de cotizare perioadele pentru care s-a datorat contributia de asigurari sociale si perioadele pentru care s-a datorat si platit contributia de asigurari sociale, dupa caz (art. 48, alin. 1 din Legea nr. 263/2010). Prin urmare perioada respectiva nu este stagiu de cotizare in sistemul public de pensii.

Art. 48
(1) In sistemul public de pensii, stagiul de cotizare se constituie din insumarea perioadelor pentru care s-a datorat contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat de catre angajator si asigurat sau, dupa caz, s-a datorat si platit de catre asiguratii prevazuti la art. 6 alin. (1) pct. IV si VI si alin. (2).