Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate productie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate productie

Buna ziua , as dori sa va pun o intrebare cu privire la contabilitatea la o tipografie:
de ce suma de la 345-711 de 3100 este mai mica decat ea care se vinde. Am preluat acum societatea si nu am un raspuns. Va multumim.
Mai avea pe sold productie facuta si nevanduata si pe care o vinde prin aceasta facturare. Acestea care le-ati scris presupun ca sunt articolele care reflecta activitatea dintr-o luna. Poate e mai bine sa puneti soldurile conturilor 345 produse finite si 701 venituri din vanzarea produselor finite.
de obicei raportul de productie este la fel cu factura, de asta nu inteleg de ce suma din 345 este mai mica decat cea din 701. Va multumesc pt raspuns
Inregistrarea 345=711 se face la un pret prestabilit (cu care se si descarca gestiunea in momentul vanzarii) care poate coincide sau nu cu pretul de vanzare.

In cazul dvs. unde cele doua coincid, de regula, trebuie verificate inregistrarile anterioare.
Iulian MANEA, Contabil