avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate productie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate productie

Buna ziua , as dori sa va pun o intrebare cu privire la contabilitatea la o tipografie:
301-401 100
345-711 3100
411-701 7500
de ce suma de la 345-711 de 3100 este mai mica decat ea care se vinde. Am preluat acum societatea si nu am un raspuns. Va multumim.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 17:01, 21 Mai 2011
Mai avea pe sold productie facuta si nevanduata si pe care o vinde prin aceasta facturare. Acestea care le-ati scris presupun ca sunt articolele care reflecta activitatea dintr-o luna. Poate e mai bine sa puneti soldurile conturilor 345 produse finite si 701 venituri din vanzarea produselor finite.
de obicei raportul de productie este la fel cu factura, de asta nu inteleg de ce suma din 345 este mai mica decat cea din 701. Va multumesc pt raspuns
Inregistrarea 345=711 se face la un pret prestabilit (cu care se si descarca gestiunea in momentul vanzarii) care poate coincide sau nu cu pretul de vanzare.

In cazul dvs. unde cele doua coincid, de regula, trebuie verificate inregistrarile anterioare.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Mai 2011
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Productie note contabile denisa2011 denisa2011 buna dimineata, la o covrigarie cu productia in acelasi magazin notele contabile sunt: 1. achizitia 301=401 2. ch cu mat prime: 601=301 3 intrarea ... (vezi toată discuția)
Productia mona_genes mona_genes buna ziua. care sunt notele contabile atunci cand faci productie?incarc marfa in materii prime _ 301 ) , dar mai departe ? multumesc mult! (vezi toată discuția)
Receptie- carmangerie manoci manoci Buna ziua Intrebarea mea este, cum trebuie sa receptionez o factura la o carmangerie. Pe factura exista o carcasa de porc, si eu vand mai departe in bucati( ... (vezi toată discuția)