Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Limita de competenta a unui politist de frontiera
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Limita de competenta a unui politist de frontiera

buna ziua locuiesc in zona de frontiera cu serbia si acum doua zile am fost cu familia la resita drum cu adevarate peripetii de iti vine sa renunti deoarece treci prin cateva localitati in care esti oprit de domnii frontieristi cu poezia la indigo politia de frontiera actele la control si descchideti portbagajul pentru control oprirea se face aleatoriu de domni lege la 2-3m de intersectii pe poduri in curbe si dupa toate cunostintele lor de doctori in circulatie ca sa nu spun ca au dreptul si iti si solicita permisul de conducere cartea de identitate talonul si verificarea masini iar alti mai vigilenti cer si factura eu am fost norocos mi-a solicitat buletinul domnul agent s- a dus la masina cu el eu crezand ca tine evidenta celor in trafic la fel cum faceau soldatii din epoca de cosmar pe care vreau sa o uit cind cu autobuzul eram opriti la bariere de vigilentul analfabet tovarasul caporal sau sergent cu nimic mai diferit decat actualul dom politia de frontiera prezentati actele care mi-a restituit buletinul si bucuros mi-am vazut de drum scapat de calvarul indurat dar minunea nu a durat trei zile ci pina a dua zi la prinz cind postarita mi-a inmanat un plic pe numele meu cu confirmare de primire cind am deschis plicul am inceput sa rad de nervi in plic era un proces verbal cu o amenda de pici jos ier motivul domn agent pune scurt refuzul meu de a descide portbagajul masinii pentru control tot la indigo era tras si refuzul meu de a semna procesul verbal iar si mai culmea la martori nu se specifica nimic si nici obiectiunile mele care sint cauza refuzului si atunci imi pun intrebarea oare masina mea mai este proprietatea mea sau a frontieristilor daca este a mea si este garantata de lege atunci ma gindesc la un lucru domnii pentru control au nevoie de un motiv insotit de mandat de perchezitie prin urmare rog pe cineva daca ma poate lamuri cum sa scap de incurcatura cu amenda si pe viitor daca sa le dau sau nu buletinul si cind si in ce conditi sa le deschid portbagajul sa scotoceasca prin el ca odata un coleg de al meu le-a dat cheile masini sa deschida si sa se uite si raspunsul domnului politia de frontiera a fost ca nu are voie ci el ca proprietar e obligat sa-l descida ca altfel va suporta rigorile legii iar colegu umil s-a supus obligatiei
pentru controlul masinii nu este nevoie de mandat de perchezitie. La fel si pentru controlul corporal sumar.

competentele politiei de frontiera sunt:

a) să legitimeze şi să stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispoziţiile legale privind frontiera de stat ori a căror prezenţă în zona de frontieră este suspectă şi să ia măsurile legale ce se impun;
b) să conducă la sediul poliţiei de frontieră pe cei care prin acţiunile lor periclitează viaţa persoanelor, ordinea publică sau alte valori ale statului de drept, persoanele suspecte de săvârşirea unor fapte ilegale la frontiera de stat, persoanele a căror identitate nu a putut fi stabilită, precum şi urmăriţii general şi internaţional; să verifice situaţia acestora şi să ia, după caz, măsurile legale în cel mult 24 de ore, cu respectarea dreptului la apărare;
c) să cerceteze suprafeţele de teren, căile de comunicaţii şi construcţiile izolate, să intre, pentru îndeplinirea atribuţiilor, în incinta agenţilor economici şi a instituţiilor publice, indiferent de deţinător sau de proprietar, la bordul navelor şi aeronavelor române sau străine, cu respectarea dispoziţiilor legale; accesul în instituţiile care desfăşoară activităţi în legătură cu siguranţa naţională se face cu aprobarea şefilor instituţiilor respective;
d) să invite la sediul poliţiei de frontieră persoanele a căror prezenţă este necesară pentru îndeplinirea atribuţiilor poliţiei de frontieră, prin aducerea la cunoştinţă acestora, în scris, a scopului şi motivului invitaţiei;
e) să efectueze controlul persoanelor şi al bagajelor, precum şi al autovehiculelor, mijloacelor de transport feroviare, navelor sau aeronavelor, atunci când există indicii temeinice că săvârşirea unei infracţiuni la regimul frontierei de stat este iminentă şi că persoana sau bunurile căutate se află în zona controlată;
f) să folosească orice mijloc de transport şi de telecomunicaţie, indiferent de proprietar sau de deţinător, cu excepţia celor aparţinând Corpului diplomatic sau consular, pentru luarea unor măsuri legale ce nu suferă amânare şi care nu pot fi aduse la îndeplinire altfel; cheltuielile ocazionate de folosirea acestor mijloace vor fi achitate ulterior, la cererea proprietarilor, şi vor fi suportate din fondurile Poliţiei de Frontieră Române, urmând să fie recuperate, potrivit legii, de la persoanele care au determinat intervenţia;
g) să folosească gratuit mijloacele de transport în comun, mijloacele de transport feroviare şi navale, în timpul serviciului, pentru executarea unor misiuni care nu pot fi îndeplinite altfel; folosirea mijloacelor de transport se face pe baza legitimaţiei de serviciu;
h) să poarte asupra sa armamentul şi muniţia necesară şi să folosească pentru îndeplinirea misiunilor autovehicule, nave, ambarcaţiuni, elicoptere şi alte mijloace de transport cu sau fără însemnele distinctive ale Poliţiei de Frontieră Române; în funcţie de situaţie poliţistul de frontieră poate folosi girofarurile din dotarea mijloacelor de transport;
i) să utilizeze, în raport cu natura şi cu gradul de împotrivire a persoanei care a săvârşit o faptă ilegală, forţa fizică şi mijloacele specifice din dotare, inclusiv câinii de serviciu; folosirea acestora se va face cu respectarea strictă a legii;
j) să folosească banca de date a Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră;
k) să interzică accesul sau să înlăture persoanele care au intrat în perimetrul punctului de trecere a frontierei de stat ori se află în apropierea acestuia şi care prin prezenţa lor sau prin activităţile desfăşurate împiedică, sub orice formă, derularea normală a traficului de frontieră;
l) să efectueze controale şi să participe la razii, independent sau în colaborare cu organele locale ale poliţiei, când există indicii cu privire la săvârşirea de infracţiuni la regimul frontierei de stat ori ascunderea unor infractori sau bunuri provenite din aceste infracţiuni;
m) să stabilească, împreună cu autorităţile administraţiei publice locale, măsuri de limitare temporară a circulaţiei persoanelor şi mijloacelor de transport în apropierea frontierei de stat, în raioanele în care se desfăşoară sau urmează să se desfăşoare acţiuni specifice; aceste limitări vor fi aduse la cunoştinţă cetăţenilor prin grija prefecţilor şi primarilor;
n) să solicite sprijinul cetăţenilor pentru urmărirea, prinderea, imobilizarea şi conducerea la sediile poliţiei de frontieră a persoanelor care au săvârşit fapte ilegale ori a căror identitate nu a putut fi stabilită, pentru luarea măsurilor ce se impun, potrivit legii;
o) să oprească, să controleze, să reţină, să conducă şi să cerceteze în porturile României navele, ambarcaţiunile şi persoanele care au încălcat regimul juridic al frontierei de stat şi al mării teritoriale sau drepturile României în zona contiguă ori în zona economică exclusivă;
p) să acţioneze pentru oprirea şi controlul oricărei nave suspecte, la solicitarea organelor abilitate sau din proprie iniţiativă, în situaţia în care se deţin informaţii referitoare la implicarea acesteia în activităţi ilegale în apele aflate în zona de competenţă, informând de îndată celelalte instituţii cu competenţe în domeniu; întreaga răspundere privind consecinţele ce decurg din oprirea nejustificată a navei revine solicitantului;
r) să folosească armamentul de la bordul navelor proprii împotriva navelor şi ambarcaţiunilor care au încălcat legislaţia română, în condiţiile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă;
s) să exercite orice alte drepturi şi să îndeplinească orice alte îndatoriri prevăzute de lege.

Interventie moderator Am rugamintea sa continuati discutiile incepute folosind butonul "raspunde" (albastru, dreapta, jos). In acest mod exista continuitate intre discutia initiala si intrebarile si raspunsurile ulterioare.
Multumesc!

Gabriela Pintea

victima frontieristilor a scris:
multumesc domnului avocat pentru raspuns dar tot nelamurit am ramas la problema pe care am expus-o mai bine zis localitatea in care locuiesc este la frontiera cu serbia pe malul sting al dunarii de la intrarea ei in tara am circulat pe un drum public in buletin poltistul a vazut clar ca sint localnic iar de indicii de contrabandist nici vorba deoarece desi am rude in serbia de 12 ani cel putin nu am mers de calvarul trecerii iar la cei 50 de ani nici virsta si nici alte motive personale nu-mi permit si multumesc bunului DUMNEZEU ca mi-a dat atata minte sa nu ma complic in viata mea cu ceva ilegal controlul meu nu s-a facut nici macar in apropierea punctului de trecere ci repet pe un drum publicactul de identitate am prezentat asa ca domnul frontierist cred ca si-a depasit limitele

andymaurul a raspuns:
Ordonanta de urgenta nr. 105/2001 (Actualizata), privind frontiera de stat a Romaniei

Art. 4. - (1) Pentru asigurarea executarii pazei si controlului trecerii frontierei de stat se constituie zona de frontiera.

(2) Zona de frontiera cuprinde teritoriul aflat pe o adancime de 30 km fata de frontiera de stat si tarmul Marii Negre, catre interior.

(3) In judetele din interiorul tarii unde functioneaza aeroporturi si porturi deschise traficului international suprafata aeroportului sau a portului cu platformele, imobilele si instalatiile aferente reprezinta zona supusa regimului de control al politiei de frontiera.

(4) Fasiile de teren, situate pe o adancime de 10 km de o parte si de cealalta a malurilor Dunarii interioare, deschisa navigatiei internationale, inclusiv bratul Macin in intregime, sunt supuse regimului de control al politiei de frontiera.

Va rog sa observati ca in speta data,va aflati in zona supusa regimului de control al politiei de frontiera.

Art. 75. - Sunt contraventii, daca potrivit legii penale nu constituie infractiuni, urmatoarele fapte:

a) tragerea cu arma peste frontiera de stat, deteriorarea ori distrugerea semnelor de frontiera, a instalatiilor sau mijloacelor tehnice de paza, supraveghere si control ale Politiei de Frontiera Romane, utilizarea focului deschis fara luarea masurilor pentru impiedicarea propagarii focului la vecinatati, in apropierea liniei de frontiera;

b) aducerea in Romania de catre transportatorii aerieni, navali sau terestri a cetatenilor straini sau apatrizi fara documente de trecere a frontierei, cu documente sau vize false ori falsificate, sau ascunsi in mijloacele de transport;

c) refuzul sub orice forma de a permite autoritatilor de frontiera vizitarea aeronavelor, navelor, mijloacelor de transport rutiere sau feroviare, a magaziilor, hambarelor si a altor locuri ce prezinta interes pentru controlul de frontiera;

d) refuzul unei persoane de a da relatii pentru stabilirea identitatii sale, de a se legitima cu actele de identitate ori de a prezenta la control bagajele sau mijloacele de transport, la cererea organelor politiei de frontiera sau ale politiei;

Daca ati fi refuzat legitimarea si controlul masinii dvs.ati fi fost sanctionat conform lit.d din art.75 din aceeasi ordonanta.