Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

intrebare , in timpul casatoriei mele cu fosta sotie parintii meu mi-au cumparat un apartamnet cu 2 camere din banii proveniti din vinzarea unui teren proprietate personala a parintilor mei, totul s-a facut legal prin cont bancar cu acte in regula chitante si incheiat la notariat.Dupa vinzarea acelui teren parinii meu au cumparat acest apartament pe numele meu dar eu eram casatorit , tranzactia s-a facut prin transferul banilor din contul de banca catre proprietarul apartamentului deci nici eu nici sotia nu am contribuit cu nici un ban pt achizitionarea acestului apartamnet, nici macar taxele nu le-am platit noi, nimic nimic totul s-a facut doar din banii parintilor mei.Sigur a fost o greseala din partea lor ca au trecut apartamnetul pe numele meu dar ei au fost de buna credinta , ca noi ca si tineri casatoriti avind si un copil de 2 ani sa locuim separat si sa ne intemeiem o familie, un camin negindindu-se la posibilitatea vreodata a unui divort.
Acum in urma divortului sotia mea cere jumatate din apartament desi stie clar ca nu poate face vreodovada ca ar fi contribuit cu vreo suma la cumpararea acelui apartament. In timpul casatoriei eu nu am avut job iar sotia avea un salariu de 5 milioane lei vechi dar pe o perioada foarte scurta caci a ramas gravinda si a nascut o fetita si am primit alocatia de copil in valoare de circa 8 milioane lunar.
Parintii mei acum in urma divortului vor ca acel apartamnet sa fie numai al meu . Ce putem face daca cineva ne poate ajuta .Am incercat sa vorbesc cu fosta sotie si sa-i propun un partaj voluntar la notariat ,dar nu vrea ea vrea jumatate din apartament. Ce sanse am avea intr-un proces de partaj avind toate dovezile ca doar parintii mei au contribuit cu banii pesonali pt cumpararea apartamentului.
Va rog din suflet daca puteti sa-mi dati ceva sfaturi .Multumesc anticipat.
Florinboc, utilizator
Daca sunteti in termen, formulati cerere reconventionala si solicitati sa se constate ca dvs. aveti o cota de contributie de 100% la dobandirea apartamentului, cu apararile de rigoare(dovediti ca imobilul a fost cumparat de parintii dvs.). Sau, parintii dvs. pot formula cerere de interventie, fie in interes propriu, fie in interesul dvs.
Parintii n-au niciun drept, cererea de interventie nu ar avea interes, caci ei au dat bani fiului si nu apartamentul... Asa vede legea...
Se poate merge pe bun propriu, dar vorbiti cu avocatul, caci nu e un lucru de rezolvat singuri, e destul de tehnic de demostrat juridic...
Eva, apartamentul nu a fost cumparat de parinti ci de el cu bani donati, imprumutati de parinti, in functie de ce anume vrea sa demonstreze... parintii au dat bani, nu puteau da apartamentul ca nu-l aveau...
Este vorba insa de subrogatie... se dovedeste...
Multumesc mult pt raspunsul dumneavoastra , nu nu sint in termen caci nu am intentat nimic nici o actiune de partajare doresc doar sa ma informez ce anume ar trebui sa fac , sa inteleg ca cererea reconventionala pot sa o fac doar dupa ce intentez proces ?!.
Da, avind in vedere ca eu sint proprietarul apartamentului ar fi normal ca eu sa cer si sa fac dovada ca acest apartament a fost cumparat cu banii parintilor mei , bani proveniti din vinzarea acelui teren al lor , am toate chitantele de la notar tot ce s-a facut si legalizat la notariat .
Sigur ca voi avea nevoie de un avocat sa ma reprezinte dar la cei care am apelat si le-am spus datele problemei , fiecare a dat cite un raspuns deloc incurajator pt mine (de aceea am si intrat pe acest forum sa mai cer parerea )... ..ca nu e usor deloc, ca totusi ea are drept la o parte din apartament caci are copilul dat in ingrijire si eucatie prin hotarire judecatoreasca si asta ii confera drepturi la apartament, alt avocat mi-a spus ca am sanse foarte mici sa imi revina mie apartamentul, ca ....si sint foarte bulversat, daca as sti ca am sanse asa minime de cistig in instanta atunci la ce sa mai imi stresez parintii purtindu-i prin tribunal amindoi sint bolnavi . ..... poate ca mai exista si alte cai de rezolvare, sau .....oricum am sa incerc sa caut ,sa caut pina gasesc un avocat care sa ma incurajeze , sa pot sa recuperez acest bun care nu-i comun deloc, avind in vedere cine a dat banii pt cumpararea lui si avind in vedere ca parintii mei s-au sacrificat ca mie sa-mi mearga bine sa stau singur cu familia mea si uite ce a iesit, macar pt asta si trebuie sa lupt. Si as mai avea o intrebare, eu locuiesc in Cimpina, acolo am si apartamentul, oare pot sa apelez si la un avocat din alta localitate, judet sau ....nu stiu nu stiu si tare as vrea sa aflu daca pot sa-mi iau un avocat nu neaparat din Cimpina acolo unde normal ca ar trebui sa se tina procesul(asa cred eu nu am cunostiinte in domeniu)
Multumesc din suflet pt ajutor
Florin
AVLIL a scris:

Parintii n-au niciun drept, cererea de interventie nu ar avea interes, caci ei au dat bani fiului si nu apartamentul... Asa vede legea...
Se poate merge pe bun propriu, dar vorbiti cu avocatul, caci nu e un lucru de rezolvat singuri, e destul de tehnic de demostrat juridic...
Eva, apartamentul nu a fost cumparat de parinti ci de el cu bani donati, imprumutati de parinti, in functie de ce anume vrea sa demonstreze... parintii au dat bani, nu puteau da apartamentul ca nu-l aveau...
Este vorba insa de subrogatie... se dovedeste...

#-o Unde e...e! Mea culpa!
AVLIL a scris:

Parintii n-au niciun drept, cererea de interventie nu ar avea interes, caci ei au dat bani fiului si nu apartamentul... Asa vede legea...
Se poate merge pe bun propriu, dar vorbiti cu avocatul, caci nu e un lucru de rezolvat singuri, e destul de tehnic de demostrat juridic...
Eva, apartamentul nu a fost cumparat de parinti ci de el cu bani donati, imprumutati de parinti, in functie de ce anume vrea sa demonstreze... parintii au dat bani, nu puteau da apartamentul ca nu-l aveau...
Este vorba insa de subrogatie... se dovedeste...

Da multumesc mult aveti dreptate , eu trebuie sa fac demersurile si parintii mei ar putea fi doar martori demonstrind cu acte in regula provenientza banilor cu care au contribuit la a-mi cumpara eu acel apartament, asta am inteles, dar puteti sa imi raspundeti, daca as putea avea avocat care sa ma reprezinte din alt judet, eu locuiesc in Cimpina si mi-as dori un avocat sa zicem din Bucuresti s-ar putea?Sau e musai ca avocatul sa fie din judetul unde o sa aibe loc procesul? Multumesc anticipat.
Florin