avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită credit restant
Discuție deschisă în Executare silită

credit restant

buna seara am luat un credit in 2007 de la o banca in valoare de 30.000lei am platit acel credit timp de 2 ani iar din 2009 nu am mai putut plati creditul...azi am primit o somatie de la executor prin care am de platit suma de 31.000 lei in termen de o zi...ce se poate face?.....se poate prelungi durata de creditare creditul e pe 10 ani il pot prelungi pe 15 ani? va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters123067 , utilizator 22:03, 19 Mai 2011
Depinde cum priveste banca acest fapt,,mai ales ca s-a ajuns la executare silita. Este greu de pronuntat o astfel de situati. Doar sa solicitati o "novatiune' sub alte coditii de restituire in mai multe rate, dar problema este daca nua veti "bole negre''. Mergeti la un consilier de la banca creditoare si discutati situatia...:((
in momentul asta , dvs nu mai aveti un credit de achitat in rate pe 10 ani, ci intreaga suma imprumutata+dobanzi si penalizari , scadente .
veniturile si/sau bunurile dvs pot fi executate silit.
incercati sa ajungeti la o intelegere de plata cu creditorul dvs, luati legatura cu executorul
eu de curand mam angajat si din discutiile pe care le-am avut cu patronul sau facut si actele necesare pt angajare....as putea cere de la executor o esalonare sau el poate fi de acord sa ii platesc lui rata lunara care o aveam fata de banca de la care am solicitat creditul....bunuri nu am pe numele meu
daca nu aveti bunuri, nu prea au ce executa, decat 1/3 din salariu. posibil sa accepte cat le oferiti
va multumesc mult...maine voi merge la executor si voi reveni cu raspunsul sau

Alte discuții în legătură

Executare silita vishu vishu Buna ziua, Pentru un credit de nevoie personale contractat in 2021 de aproximativ 103000 lei, din care au mai ramas aproximativ in jur de 85000 de lei (ratele ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare eduard19 eduard19 Buna ziua, In 2007 am luat un credit in valoare de 18000 lei de la o banca,am platit ratele cateva luni apoi nu am mai platit,in 2012 m-am trezit cu poprire ... (vezi toată discuția)
Somatie de executare silita la un credit restant de 2 ani dum974 dum974 va rog sa ma ajutati am primit o somatie de executare silita pentru un credit neachitat de 2 ani pana acum nu am mai primit instiintari desi am platit 3 ani ... (vezi toată discuția)