Forum Discuţii juridice Executare silită credit restant
Discuție deschisă în Executare silită

credit restant

buna seara am luat un credit in 2007 de la o banca in valoare de 30.000lei am platit acel credit timp de 2 ani iar din 2009 nu am mai putut plati creditul...azi am primit o somatie de la executor prin care am de platit suma de 31.000 lei in termen de o zi...ce se poate face?.....se poate prelungi durata de creditare creditul e pe 10 ani il pot prelungi pe 15 ani? va multumesc
Depinde cum priveste banca acest fapt,,mai ales ca s-a ajuns la executare silita. Este greu de pronuntat o astfel de situati. Doar sa solicitati o "novatiune' sub alte coditii de restituire in mai multe rate, dar problema este daca nua veti "bole negre''. Mergeti la un consilier de la banca creditoare si discutati situatia...:((
in momentul asta , dvs nu mai aveti un credit de achitat in rate pe 10 ani, ci intreaga suma imprumutata+dobanzi si penalizari , scadente .
veniturile si/sau bunurile dvs pot fi executate silit.
incercati sa ajungeti la o intelegere de plata cu creditorul dvs, luati legatura cu executorul
eu de curand mam angajat si din discutiile pe care le-am avut cu patronul sau facut si actele necesare pt angajare....as putea cere de la executor o esalonare sau el poate fi de acord sa ii platesc lui rata lunara care o aveam fata de banca de la care am solicitat creditul....bunuri nu am pe numele meu
daca nu aveti bunuri, nu prea au ce executa, decat 1/3 din salariu. posibil sa accepte cat le oferiti
va multumesc mult...maine voi merge la executor si voi reveni cu raspunsul sau