Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Functionar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Functionar

Poate fi privit avocat ca functionar in sensul aplicabilitatii art.147 CP?
Au fost destule dispute pe aceasta tema la un moment dat pt a se stabili daca un avocat poate fi acuzat de luare de mita si s-a stabilit ca nu poate fi subiect activ al acestei infractiuni deoarece avocatul nu este un functionar.